ترموکوپل چیست ?اجازه دهید ابتدا کلمه را تشریح کنیم، این کلمه از دو بخش حرارتی و جفت بودن تشکیل شده است، این بدان معنی است که آن را با دما و یک زوج (سیم) سر و کار دارد.در قرن نوزدهم آقای سیبک کشف کرد که یک جریان الکتریکی محسوس بین چند سیم فلزی ( از مواد مختلف) وقتی که آن ها از دو انتها به هم متصل می شوند و دو انتها در دماهای مختلف هستند وجود دارد. به این معنی که اگر شما بتوانید جریان و دما را در یک انتها محاسبه کنید می توانید دما را در انتهای (سیم) دیگر بدست آورید.

Pt100چیست؟
ابتدا بهتر است کلمه Pt100 را تشریح کنیم؛ Pt و100 ، Pt نماد شیمیایی برای پلاتین است ، 100 مقاومت بر حسب اهم است برای Pt100 در دمای صفر درجه سانتی گراد.
تغییرات مقاومت بر حسب دما عبارتند از : 0.385 Ohm/°C برای اروپا و 0.392 Ohm/°C برای عناصر آمریکایی
.
بنابراین، با اندازه گیری مقاومت ما می توانیم درجه حرارت را محاسبه کنیم
.

در زبان انگلیسی Pt100 را RTD نیز می گویند که به معنای دماسنج مقاومتی است
.
سنسور RTD یا Pt100 با دو ، سه یا چهار سیم به دستگاه اندازه گیری متصل می شود
.
همان طور که در بالا گفته شد در واقع با اندازه گیری مقاومت، دما تعیین می شود
.
در هنگام اندازه گیری مقاومت، مقاومت بدنه و کابل ها نیز اندازه گیری می شود که این موضوع منجر به خطا می شود. برای جبران این اشتباه سه نوع سیم مورد استفاده قرار می گیرد که دقت کافی را در بسیاری از کارهای صنعتی دارا می باشد
.
.
کنترل عملیات حرارتی کوره ها بوسیله ترموکوپل و plcاگر درجه حرارت مورد نظر شما بالای 650 درجه سانتی گراد است از ترموکوپل استفاده کنید. البته می توانید Pt100 هایی با قابلیت کار کردن تا 850 درجه سانتی گراد پیدا کنید که دقت پایین تری دارند.
اگر به دقت بالا نیاز دارید برای مثال به دقت بهتر از 0.5 درجه سانتی گراد بین صفر تا 100 درجه سانتی گراد از Pt100 استفاده کنید.

به صورت کلی بهتر است در دماهای بالا از ترموکوپل و در دماهای پایین از سنسورهای ntcوptcوpt100 استفاده کرد.

ترموکوپل J : این ترموکوپل از صفر تا 750 درجه سانتیگراد را اندازه گیری کرده ودر محیطهای ساکن ، خلاء و بدون رطوبت استفاده میشود .

ترموکوپل K  : این ترموکوپل به دلیل ضریب اطمینان بالا و قیمت مناسب بیشترین استفاده را در صنعت دارد ، معمولاً در دمای بین 400 تا 1150 درجه سانتی گراد را اندازه گیری کرده و در شرایط حضور گازهای سولفور ، احیایی و اکسیدی کاربرد دارد .

ترموکوپل S  : این ترموکوپل از قدیمیترین انواع PT-Rh  است وجهت اندازه گیری از صفر مطلق تا 1150 درجه سانتی گراد کاربرد دارد .

ترموکوپل R  : این ترموکوپل در محیطهای خنثی و اکسیدی و در دمای بالای 1400 تا 1550 درجه سانتیگراد کاربرد دارد .

ترموکوپل B  : این ترموکوپل بالاترین نقطه ذوب ، دوام و استحکام را نسبت به دیگر PT- Rh  ها به دلیل مقدار بیشتر رودیوم در ساختار دارا میباشد و در محیطهای خنثی ، اکسیدی و احیایی تا دمای 1700 درجه سانتی گراد استفاده میشود

ترموکوپل دو فلز غیرهم‌جنس است که از یک طرف به‌هم متصل‌اند. برای تولید برق باید محل اتصال دو فلز را حرارت داد. در این صورت در دو سر دیگر که آزاد هستند برق تولید می‌شود. البته برقی که به این صورت تهیه می‌شود بسیار کم است.به این صورت که وقتی به محل اتصال این دو مفتول حرارت داده شود، اختلاف پتانسیلی در دو سر این مفتول‌ها بوجود می‌آید. این اختلاف پتانسیل تابع میزان حرارت اعمال شده است و بنابراین با بررسی میزان ولتاژ خروجی می‌توان درجه حرارت اعمال شده به ترموکوپل را تشخیص داد.


ترموکوپل یک ترانسدیوسر خود مولد است که از ایجاد دو یا چند اتصال بین فلزات با جنس متفاوت تشکیل شده‌است. بایستی توجه داشت که یک اتصال ( اتصال سرد ) بایستی دردمای مرجع قرار داده شود . به عنوان مثال اتصال مرجع را بایستی درظرف حاوی یخ در حال ذوب شدن نصب کرد. اتصال دیگر ترموکوپل بایستی به جسمی که می‌خواهیم دمای آن را اندازه بگیریم، کاملا متصل شود. فلزات ترموکوپلی به طور کلی نسبت به قیمتی که دارند به دو گروه جداگانه تقسیم می‌شوند. این دو گروه ترموکوپل به ترموکوپلهای فلزپایه و ترموکوپلهای فلزات قیمتی معروفند.

.

ترموکوپل‌ها دارای تیپ‌های متنوع برای اندازه گیری دما می‌باشند بطور مثال تیپ‌های R - S - B با قابلیت اندازه گیری دما در محدوه ۲۰۰- الی ۱۸۰۰ و تیپهای L - K- J با قابلیت اندازه گیری دما در محدوده ۱۸۰- الی ۱۰۰۰ درجه سانتیگراد بکار می‌روند.1- ترموکوپل های میله ای:این ترموکوپل ها درانواع استیل316و310SوINCONEL600و...type:G-V-T-E-K-S-R-B-Pt100 مخصوص صنایع کاشی وسرامیک سیمان -پتروشیمی-نیروگاه ها-ذوب فلزات-شیشه-عملیات حرارتی وکوره های برقی میباشد


2- ترموکوپل های Pt100 :این نوع سنسورها به لحاظ دقت بالا کاربرد فراوانی در صنایع گوناگون دارند ودرانواع سیمی-میله ای (Pt100-Pt500-Pt1000 ) در اندازه های مختلف قابل ساخت می باشد .
Pt100

t100

ترموکوپلP

Pt100 RTD

سنسورP t100

3- ترموکوپل های سرامیکی:این ترموکوپل هابا غلاف سرامیکی(پیتوگراس و آلسینت)با تحمل حرارتی تا1800 درجه سانتیگراد در انواعK-S-R-Bمخصوص صنایع کاشی وسرامیک-سیمان-پتروشیمی-نیروگاه ها-ذوب فلزات- شیشه-عملیات حرارتی وکوره های برقی می باشد . 

ترموکوپل Type-K ,NICKEL-NICKELCHROMIUM

ترموکوپلType-S ,PLATINUM10%RHODIUM-PLATINUM

ترموکوپلType-R ,PLATINUM13%RHODIUM-PLATINUM


4- ترموکوپل های سیمی Type-G-V-T-K-Pt100 : این ترموکوپل ها درانواع RTD Pt100-K-Gبا طولها واندازه های متفاوت قابل ساخت می باشد


5- ترموکوپل های فلکسیبل:این ترموکوپل ها در سایزهای مختلف وقطر متفاوت در Type-k-Gقابل ساخت میباشد 

 6- ترموول:ترموول ها با توجه به محیطی که نصب میشوداز لحاظ فشار- خورندگی وسایش- حرارت وغیره انتخاب وقابل ساخت می باشد 


سیمهای رابط ترموکوپل : درک مفهوم کابلهای جبران کننده ویا کابل ترموکوپل بستگی به درک تعریف ترموکوپل و نقطه سرد ونقطه گرم آن دارد.با توجه به تعریف ترموکوپل که قبلآ به آن اشاره کردیم و میدانیم که دمای اندازه گیری شده توسط ترموکوپل عبارت است از اختلاف دمای مابین نقطه سرد و نقطه گرم .بنا بر این اگر در نقطه گرم یا همان نقطه اتصال دو فلز غیر همنام 1000 درجه سانتیگراد ودر نقطه سرد 20 درجه سانتیگراد داشته باشیم اندیکاتور ما بدون شک مقدار 980 درجه سانتیگراد را به ما نشان خواهد داد. بنا براین برای هرچه دقت در دمای نشانگر باید فاصله از مرکز دما بیشتر گردد وچون قیمت المان های اصلی ترموکوپلها نسبتآ گران میباشد ساختن یک ترموکوپل گاهی اوقات تا دهها متر طول نه ازنظر فنی مقدور میباشد ونه از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است دراین زمینه کابلهای جبران کننده ها از محل حرارت ونقطه سرد ترموکوپل که با آلیاژهای ویژه ای همگون با نوع ترموکوپل ساخته شده اند تا محل اندیکاتورامتداد یافته وجبران ترموکوپل مینمایند.ب. یکی از مشخصه های مهم این کابلها رنگ بندی استاندارد جهانی است که برای تیپ های مختلف ترموکوپل تعریف شده است .


 
 
 
کابلهای جبران کننده ترموکوپل
منبع:http://diod4001.blogfa.com
منبع:  http://termostatkhashi.blogfa.com

طراحی و کنترل عملیات حرارتی کوره ها و قابلیت کنترل و مانیتورینگ از راه دور


این شرکت با دارا بودن کادری مجرب از مهندسین برق توانایی طراحی ، اجرا ، نظارت ، مشاوره و تأمین قطعات ، اتوماسیون ماشین آلات صنعتی و همچنین اجرای پروژه های  بانک های خازنی  را دارد .

جهت مشاوره و طراحی یا نصب تماس بگیرید :

66758668- 021

 

  09125280703      مهندس سلمانی

مجری اتوماسیون صنعتی - اجرای تابلو کنترل  plc  - مجری تابلو فرمان  plc -  سازنده تابلو فرمان - کنترل بویلر ها با  plc - مجری سیستم کنترل حرارت با  PLC - کنترل با  PLC -  تابلو  حمز - تابلو  PLC -  اتوماسیون خط تولید با  PLC
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic