PLC  تابلو فرمان

تابلو فرمان  plc


مخفف  Progrommable Logic Controller  به معنی کنترل کننده های منطقی قابل برنامه ریزی می باشد   اصول کار PLC به این صورت می باشد که به وسیله سنسور هایی که بروی مدار نصب شده مقادیر حس شده و به  ماژول های مختاف PLC انتقال داده می شوند سپس مقادیر را CPU پردازش کرده و طبق برنامه ای که بروی PLCنوشته شده فرمان های مختلف صادر شده و خروجی های خود را فعال یا غیر فعال می کند و این امر باعث ایجاد کنترل دقیق و با حساسیت بالا بر روی مدار می شود همچنین PLC قادر می باشد کلیه خطا های دستگاه را نمایش داده و وضعیت کار دستگاه را در اختیار اپراتور قرار دهد.

سنسور هایی که در PLC های این نوع سیستم استفاده می شوند سنسور های حرارتی و فشار می باشند سنسور های نصب شده همگی مارکBD  آلمان می باشند که از دقت و طول عمر بالایی برخوردارند.

HMI ویا همان مانیتور های لمسی که بر روی تابلو برق ها نصب می شود همگی ضد آب و روغن می باشند تا در صورت تماس دست اپراتور در حین کار مشکلی پیش نیاید . این مانیتور ها قابلیت نمایش و فرمان به PLC را دارند.

از دیگر مضایای PLC می توان به سرعت بسیار بالای آن دقت عملکرد ایمنی بالا طول عمر و قدرت محاسبات و عملکرد همزمان چندین پروسه اشاره کرد.

 لازم به ذکر است به سفارش مشتریان امکان اتصال PLC به شبکه تلفن وجود دارد این امر امکان کنترل و نظارت و اطلاع از نحوه کارکرد دستگاه را از راه دور به اپراتور می دهد .(حتی با تلفن همراه یا از طریق وب ) 

مزایای پی ال سی ”PLC” به مدارات فرمان

کاهش حجم مدار فرمان

کاهش مصرف انرژی (به دلیل کاهش استفاده از رله ها کنتاکتورهای و... بیشتر)

کاهش خرابیهای مکانیکی

کاهش زمان عیب یابی و...

بنابراین پی ال سی ”PLC” ابزاریست كه با درك نسبی محیط كار از طریق سیگنالهای ورودی وپردازش سیگنالها مطابق برنامه داده شده به فرمانهای لازم خروجیهای مناسب را صادر میكند به عبارتی دیگر پی ال سی مغز سیستم و كنترل در صنعت امروز میباشد به مرورتابلوهای قدیمی كه پر رله و كنتاكتور و تایمر وكانتر بود، جای خود را به پی ال سی ”PLC” داده و نظم جدیدی را پذیرفته است اصلی ترین مزیت پی ال سی ”PLC” برنامه پذیر بودن آن است و همین امر سبب انعطاف پذیری برای پی ال سی ”PLC” میگردد بنابر این در صنایع مختلف از پی ال سی ”PLC” استفاده میگردد ودر هر صنعتی متناسب با آن صنعت برنامه لازم برای پی ال سی ”PLC” نوشته و روی آن نصب میگردد.

 

 مجری سیستم های اتوماسیون صنعتی و مدارات فرمان برق و plc

مهندس سلمانی :   09125280703
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic