سروموتور


سیستم کنترل سروو (SERVO SYSTEM)  : 


سروموتور به انگلیسی: Servomotor یا موتور کنترل به انگلیسی: Control motor   نوعی از موتورهای الکتریکی است که با هدف بکارگیری در سیستم‌های کنترل فیدبک طراحی می‌شود. لختی (اینرسی) در این موتورها پایین بوده و در نتیجه تغییر سرعت در این موتورها بسیار سریع است.

سیستم کنترل سروو


سروو موتور صنعتی

در کاربردهای مـدرن ، واژه سرو یا مکانیــسم سرو به یک سیستم کنـترلی فیدبک که متغیر کنترل شونده ، موقعیت یا مشتق موقعیت مکانیکی به عنوان سرعت و شتاب است، محدود می شود.

یک سیستم کنترلی فیدبک ، سیـستم کنـترلی است که به نگهـداشتن یک رابطه مفروض بین یک کمیت کنـترل شده و یک کمیـت مرجع ، با مقایسه توابع آنها و اسـتفاده از اختلاف به عنوان وسیله کنترل منجر می شود.

سیستم کنـترلی فیدبک الکتریکی ، عموما برای کار به انرژی الکتـریکی تکیه می کند . مشخصـات مهمی که معمولا برای چنین کنترلی مورد نیاز است ، عبارتند از :

۱- پاسخ سریع ،
۲- دقت بالا ،
۳-  کنترل بدون مراقبت
۴-  کارکرد از راه دور
.


یک سیستم سروو شامل اجزای ذیل می باشد :

۱کنترل کننده ( PLC ): ارسال فرمان به سرو درایو

۲ سرو درایو : دریافت فرمان از کنترل کننده و ارسال فرمان حرکت به سرو موتور و دریافت فیدبک از سنسور

موقعیت موتور (انکودر(

۳سرو موتور : انجام حرکت و ارسال فیدبک به درایو از طریق انکودر

کاربردها :

از جمله کاربردهای سرو موتور می توان به موارد زیر اشاره کرد :

دستگاه های CNC چوب و فلزات-ماشین آلات بسته بندی-صنایع مواد غذایی-ماشین آلات نساجی-

صنایع خودرو سازی و قطعه سازی-صنایع لبنیات و دستگاه های پرکن مایعات و


نکات لازم برای انتخاب سرو موتور:

در بازار برند های مطرحی مانند سرو موتور های دلتا(Delta)،سروو موتور های تک(Tech)، سروو موتور های تکو(Techo)، سروو موتور های مک اپیون(mecapion)، سروو موتور های لنز(Lenz)،سروو موتور های ادتک(Adtech)، سروو موتور های استان(Estun)، سروو موتور های زیمنس(Siemens) و بسیاری برند های دیگر موجود می باشد.سروو موتور


سروو موتور ها موتور های بسیار دقیقی هستن که می توانیم در انها موقعیت شفت سروو را کنترل کنیم، علاوه بر کنترل موقعیت شفت سروو، قدرت و سرعت چرخش شفت سروو موتور را نیز می توانیم کنترل کنیم .

مثال1 : می خواهیم شفت سروو موتور مورد نظر(برای مثال سروو موتور ادتک سری ACH)به اندازه 90 درجه (کنترل موقعیت) با سرعت60 دور بر دقیقه(با سرعت 60RPM یعنی کنترل سرعت ) و با گشتاور 2نیوتن.متر(2N.M یعنی کنترل قدرت شفت سروو موتور) حرکت کند.
در این مثال سرعت 60دور بر دقیقه یعنی در هر ثانیه یک دور(یعنی 180 درجه) و این یعنی 90 درجه چرخش شفت معدل زمان 0.25 ثانیه خواهد بود.

 

کنترل سروو با  PLC


ترکیب یک سروو موتور و یک سروو درایو مانند ترکیب یک موتور AC و یک درایو(اینو رتر) می باشد با این تفاوت که ترکیب اینورتر و موتور AC یک سیستم کنترلی حلقه باز(open-loop) می باشد در حالی که ترکیب یک سروو موتور و یک سروو درایو یک سیستم کنترلی حلقه بسته(close-loop) می باشد، این وجه تمایز ، بزرگترین تمایز بین سروو موتور ها و موتور های معمولی می باشد.

 طراحی دقیق و اجرای انواع سیستم های مبتنی بر سروو و کنترل موقعیت توسط مهندسین مجرب شرکت پارس کنترل


شماره تلفن تماس :

 مهندس سلمانی   09125280703


نمونه پروژه کنترل سیستم سروو انجام شده توسط اینجانب :

[https://www.aparat.com/v/JV1Tr]

 

[https://www.aparat.com/v/BSa18]سروو موتور ، سروو درایو ، سیستم سروو ، تابلو کنترل سروو ، کنترل سروو با  plc  ، طراح سیستم سروو ، مجری سیستم های کنترل، مجری مدار فرمان plc  ، کنترل دستگاه با سروو ، سیستم  servo ، اتوماسیون دستگاه با سروو ، اتوماسیون دستگاه با  plc و servo

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic