اجرای پروژه  اسکادا SCADASCADAدر یک پروسه و سیستم سبب تکنولوژی جمع آوری اطلاعات و كنترل سیستم از راه دور و امکان ارسال دستور العمل های کنترلی به سیستم را برای کاربر فراهم می کند.اسکادا از اصول کلی سیستم dcs پیروی می کند،گرچه هر دو سیستم بر پایه یک هدف بنا شده اند اما با توجه به کاربرد و کارایی باهم تفاوت دارند. هسته اصلی این سیستم ها بسته های نرم افزاری حرفه ای هستند که بروی سخت افزار های استاندارد و مشخصی از قبیل plc(program logic control) و RTU (Remote Terminal Units) قرار گرفته اند. اسکادا کاربررا از اقامت در محل تاسیسات و یا بازدید از آنها در هنگام کار نرمال و بی نیاز می کند. در بخش اتوماسیون وکنترل ، عرصه هایی که اخیرأ دستخوش تغییر و رشد شده است واسط بین انسان و ماشین (HMI) می باشد. گرافیک و تصاویر متحرک پیچیده و استادانه و قابلیت انجام وظایف و عملکردهای پیچیده تر در کنار فناوری بیسیم و قابلیت های شبکه شدن ، باعث ایجاد فعالیت و رشد در این زمینه گردیده است. راهکار HMI/SCADA به شکل روز افزون به عنوان بخشی از یک راهبرد اتوماسیون بسیار جامع و گسترده مد نظر قرار می گیرد.
انتخاب بهترین سیستم اسکادا برای پروژه

در اجرای پروژه‌های تله متری و کنترل از راه دور با اسکادا، همواره سؤال مهم انتخاب سیستم اسکادا پیش روی کارفرمایان وجود دارد. هر کسی که روی پروژه‌ای کار کرده باشد، اهمیت انتخاب ابزار مناسب کار را به خوبی درک می‌کند. با توجه به اینکه تعداد زیادی محصولات اسکادا SCADA در بازار موجود است، برگزیدن اسکادایی که بتواند نه تنها تمام نیازهای پروژه را پاسخ دهد، بلکه قابلیت‌های توسعه در آینده پروژه را نیز پیاده‌سازی کرده باشد، بسیار حیاتی است. یک فاکتور مهم دیگر در اجرای پروژه کاهش زمان و هزینه توسعه و راه‌اندازی یک سیستم است. بنابراین انتخاب اسکادای مناسب در ابتدای برنامه‌ریزی برای پروژه می‌تواند نقش مهمی در تعیین هزینه‌ها و پیش‌بینی و زمانبندی داشته باشد.

 

معیارهای ارزیابی سیستم اسکادا

اساساً ارزیابی سیستم‌های اسکادا باید بر مبنای نیازمندی کاربران تعیین شود. بر این اساس، برای تعیین روش ارزیابی به طور کلی چند حوزه مورد بررسی قرار می‌گیرد:

 • مقیاس‌پذیری: هر محدودیت ذاتی در سیستم که موجب عدم امکان استفاده از اسکادا در یک پروژه کنترل صنعتی می‌شود. این محدودیت می‌تواند شامل توانایی پردازش تعداد متغیرها، حجم تاریخچه داده قابل ذخیره‌سازی، یا مدیریت آلارم و وقایع باشد. همچنین این محدودیت می‌تواند به امکانات موجود در اسکادا برای توسعه و گسترش سیستم مانند اضافه کردن RTUها یا ایستگاه‌های کاربری بسط یابد.
 • معماری و طراحی باز :  جنبه‌هایی از معماری محصول که روی کارایی تأثیر می‌گذارد. نحوه‌ی خواندن داده به صورت دوره‌ای (Polling) یا براساس لحظه‌ی وقوع (Event Driven)، دیتابیس مرکزی یا توزیع شده، ذخیره‌سازی داده به صورت مرکزی یا توزیع شده، و همچنین امکانات سهل‌الوصول برای اضافه کردن کارکرد یا قابلیت برقراری ارتباط با سیستم‌های خارجی از نمونه‌های این موارد مهم است.
 • قابلیت‌ها: کاربری آسان و استاندارد بودن نحوه عملکرد اسکادا، امکاناتی که در زمان اجرا در اختیار کاربر می‌گذارد، امکانات محلی مثل پشتیبانی از تقویم شمسی و مستندات فارسی و نیز امکانات تحلیل و خواندن درست و به‌موقع داده‌ها، قابلیت‌های مهمی است که در هر پروژه می‌تواند به نحو به‌خصوصی اهمیت یابد. اینکه یک اسکادا را بتوان برای پروژه‌های بسیار بزرگ استفاده کرد، نشانگر قابلیت اطمینان بالا است.
 • امنیت: با توجه به اینکه کارکرد اسکادا مدیریت و کنترل از راه دور صنایع حیاتی است، امنیتی که سیستم اسکادا تضمین می‌کند، یکی از مهم‌ترین عوامل در ارزش‌گذاری آن است.

 

اهمیت کار مهندسی

در تمام پروژه‌ها، همپای کیفیت کارکرد نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای اسکادا، کار مهندسی اهمیت دارد. در صورتی که مهندسی در یک پروژه به درستی انجام گیرد، نه تنها کیفیت کلی سیستم کنترل را بالا می‌برد، بلکه هزینه‌های تعمیر و تغییرات بعدی را به حداقل می‌رساند. بنابراین فاکتورهای مهمی وجود دارد که در کار مهندسی باید به آن توجه شود:

 • توسعه سمبل‌ها، کتابخانه‌های اشکال شماتیک و صفحات نمونه (template)
 • بهره‌گیری درست و به جا از ظاهر سیستم شامل رنگ‌ها، فونت‌ها، صفحه‌بندی‌ها، نام‌گذاری‌ها و … براساس استانداردها
 • تقسیم‌بندی‌های درست شامل تقسیم‌بندی صفحات، متغیرها، سمبل‌ها و
 • اختصاص صحیح سطوح آلارم و سطوح دسترسی
 • پیاده‌سازی ارتباطات استاندارد با سیستم‌های دیگر

سیستم‌های موجود

اکثر اسکاداهای موجود در دنیا، حدود مشابهی از استانداردها را رعایت می‌کنند. در‌واقع می‌توان با بررسی سیستم‌های پرکاربرد به یک جمع‌بندی از انتظارات متداولی که تولیدکنندگان اسکادا برآورده می‌کنند رسید.

 • سیستم‌های اسکادا به طور گسترده در صنعت برای کاربردهای پیچیده و بزرگ (تا ۴۵۰۰۰۰ ورودی/خروجی) استفاده شده‌اند.
 • سیستم‌های اسکادای موجود، در بحث پشتیبانی از قابلیت‌ها و امکانات توسعه و باز بودن بسیار قدرتمند هستند، و تعداد زیادی از آن‌ها به نیازمندی‌های عمومی صنایع پاسخ می‌دهند.
 • سیستم‌های اسکادا از بسیاری از استاندارهای صنعتی پشتیبانی می‌کنند، اما معمولاً تحت سیستم‌عامل ویندوز (NT) اجرا می‌شوند.
 • نسل جدید سیستم‌های اسکادا قابلیت توسعه و پشتیبانی از تعداد بسیار زیادی از کانال‌های ورودی/خروجی (تا حدود ۱ میلیون) را دارند.

.

                      


طراحی و اجرای تخصصی پروژه های اسکادا با نرم افزارهای  WINCC - Citect -Labview -Myscada  و دیگر نرم افزارهای اسکادا

برای مشاوره و اجرا با ما تماس بگیرید : 
  09125280703    مهندس سل
مانی
مجری پروژه های اتوماسیون صنعتی

[http://www.aparat.com/v/SzTR3]شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic