PLC  چیست ؟ PLC ها دارای  وظیفه مشخصی هستند که شامل کنترل ورودی‌ ها و خروجی‌ها متعدد  می‌شود. این کنترل‌کننده‌ها هم‌چنین از مقاومت خوبی در مقابل   نویزهای الکتریکی و نوسان برق برخوردارند. برنامه‌های   داده شده به  PLC در حافظه آن ذخیره می‌شوند این حافظه ممکن ا ست دائم باشد یا با یک باتری پشتیبانی شود.

دستگاه PLC را می توان به یک کامپیوتر شبیه دانست اما باین فرق که برای منظور خاصی برنامه ریزی شده است. دستگاهای PLC جایگذینی منا  سب برای مدارات فرمان الکتریکی درکلیه  فرآیند های صنعتی می باشند، که کنت رل فرآیند رابه صورت منط قی انجام می دهند. کنترل منطقی عبارت است از کنترلی که دآن صدور فرمانها ،مستلزم براورده شدن یکسری توابع وخواست های منطق ی باشد و دستگاه PLC می تواند این نیاز را برطرف کند.

در PLC های کوچک ، پردازنده ، حافظه نی مه هادی، ماژل های I/O و منبع تغذیه در یک واحد جای داده شده اند . در PLC های   بزرگتر   ، پردازنده و حافظه در یک واحد ، منبع تغذیه در واحد دوم و واسطه های I/O در واحد های بعدی قرار دارند.


اتوماسیون صنعتی با PLC

اغلب PLC ها مجهز به یک باتری پشتیبان هستند . بنابر این اگر تغذیه  ورودی فطع شود و متعاقبا منبع تغذیه نتواند ولتاژ سیستم را تامین کن د ، باتری پشتیبان برنامه ذخیره شده در RAM را حفظ می کند . قسمت پردازنده دارای ارتباطاتی با قسمت های مختلف داخل و خارج خود می باشد.


 

PLC های وسیع

این نوع PLC ها برای کنترل سایت  کارخانه ها استفاده می گردد. معمولا در صنایع بزرگ ، PLC ها یا پروزت های ورودی – خروجی در  قسمت های مختلف سایت کارخانه وجو داشته وکنترل محلی بر قسمت ها تحت پوشش خود انجام می دهند. سپس اطلاعات مور د نیاز با استفاده از روشهای مختلف ا نتقال داده ها به اتاق کنترل مرکزی منتقل شده و  که در آن محل ب ا استفاده از ر وش های مختلف مونیتورینگ صنعتی، اطلاعات به را شکل گرافیکی تبدیل کرده و بر روی صفحه مانیتور نمایش می دهند. در این حال اپراتور تنها با دانستن روش کار با رایانه و بدون نیاز به اطلاعات تخصصی می تواند سیستم را کنترل  کند.


مهمترین مشخصه های انتخاب یک PLC مناسب به این صورت می باشد:

1) تعداد ورودی ها 2) تعداد  خروجی ها 3) تعداد فلگ ها 4) تعداد شمارندگان(کانترها) 5) تعداد تایمرها 6) نوع فلگ ها و تایمر  ها 7) انداز ه  حافظه 8) سرعت اجر ای برنامه SCAN TIME 9) نوع برنامه کاری دستگاه امروزه عموما از پی ال سی های زیم نس S5 استفاده می  شود و بیشتر خط تولید های جدید رو به استفاده از نسخه جدید پی ال سی های زیمنس S7 رفته اند که در آن خی لی از مش کات نسخه ق بلی رفع شده و کنترل ها بسیار ساده تر گرد  یده است.

برای استفاده از PLC مناسب در یک پروژه باید موارد زیر را معین نمود:

**دقت و سرعت انجام پروژه

**تعداد ورودی و خروجی ها

**نوع بار (جریان خروجی و ولتاژ آن)

**نوع تغذیه

 

منبع : http://cncautomation.blogfa.com/post/6

 


 

نقش PLC در اتوماسیون صنعتی


*كنترل بهتر فرآیندهای تولید

*سرعت و دقت عمل بالا

*توانایی خواندن انواع ورودی‌ها ی دیجیتال،آنالوگ و فركانس بالا

*توانایی انتقال فرمان به سیستم‌ها و  قطعات خروجی نظیر مانیت ورهای صنعتی ، موتور، شیر‌برقی ، ...

*ابعاد بسیار كوچك

*سرعت پاسخگویی بسیار بالا

*ایمنی ، دقت و انعطاف پذیری زیاد


 

مزایای استفاده از PLC

 1.سیم بندی سیستم‌های جدید در مقایسه با سیستم‌های كنترل رله‌ای تا 80ظھ كاهش می‌یابد.

2.  از آنجاییكه PLC توان بسیار كمی مصرف می‌كند، توان مصرفی بشدت كاهش پیدا خواهد كرد.

3. توابع عیب یاب داخلی سیستم PLC ، تشخیص و عیب‌یابی سیستم را بسیار سریع و راحت می‌كند.

4. برعكس سیستم‌های قدیمی در سیستم‌های كنترلی جدید اگر نیاز به تغییر در نحوه كنترل یا ترتیب مراحل آن داشته باشیم، بدون نیاز به تغییر سیم‌بندی و تنها با نوشتن چند خط برنامه این كار را انجام می‌دهیم. در نتیجه وقت و هزینه بسیار بسیار اندكی صرف انجام اینكار خواهد شد.

5. در مقایسه با تابلو‌های قدیمی   در سیستم‌ها ی مبتنی بر PLC نیاز به قطعات كمكی از قبیل رله ، كانتر، تایمر، مبدل‌های A/D و D/Aو... بسیار كمتر شده است. همین امر نیز باعث شده در سیستم‌های جدید از سیم‌بندی، پیچیدگی و وزن تابلو‌ها به نحو چشمگیری كاسته شود.

PLC. 6ها استهلاک مکانیکی  ندارند بنابراین علاوه بر عمر بیشتر، نیازی به تع میرات و سرویس های دوره ای نخواهند داشت.

7.بر خلاف مدارات رله کنتاکتوری، نویزهای الکترونیکی و صوتی ایجاد نمی کنن د.از آنجاییكه سرعت عملكرد و پاسخ‌دهی PLC در حدو  د میكرو‌ثانیه و نهایتا میلی ثانیه است، لذا زمان لازم برای انجام هر سیكل كاری ماشین بطور قابل ملاحظه‌ای كاهش یافته و این امر باعث افزایش میزان تولید و بالا رفتن بازدهی دستگاه می‌شود.

 8.ضریب اطمینان و درجه حفاظت این سیستم‌ها بسیار بالا تر از ماشین‌های رله‌ای است.

وقتی توابع كنترل پیچیده‌تر و تعداد I/O ها خیلی زیاد باشد، جایگزین كردن PLC بسیار كم ‌هزینه‌تر و راحت‌تر خواهد بود.

 

کاربردهای PLC در صنعت

PLC ها در خیلی از وسایل و لوازم دنیای اطراف ما استفاده می شوند .   اگر میگوئیم اکنون دوره صنعت است ، بهتر است بگوئیم دوره PLC است . اگر  شغل شم ا مرتبط به ماشین سازی ، بسته بندی ، مواد شناسی ، مونتاژ خودکار یا یکی دیگر از  صنایع بیشمار است ، شما یک ی از کارب ران PLC هستید ، وگرنه وقت و پول خود را هدر می دهید .تقریباً تمامی لوازمی که نیاز به نوعی کنترل الکتریکی دارند ، نیازمند PLC هستند .

 
 از جمله فعالیتهای پارس کنترل به صورت تخصصی :


 • طراح و سازنده پکیجهای آموزشی و آزمایشگاه  کنترل  و اتوماسیون صنعتی  
 • طراحی تابلوهای  کنترل  (control panels) 
 • طراحی سیستم مانیتورینگ منطقه ای و مرکزی واسکادا (hmi ,scada, ccr) 
 • برنامه نویسی plc و پیکربندیhmi 
 • برنامه نویسی plc و پیکربندی سیستمهای مونیتورینگ  
 • طراحی و برنامه نویسی سیستم مونیتورینگ محلی
 • اتوماسیون مرغداری ها و کارخانجات صنعتی با توسط قویترین تیم کنترلی 
 • طراحی و برنامه نویسی PLC 
 • مجری ساختمان هوشمند bms
 • هوشمند سازی ساختمان و مدیریت هوشمند ساختمانها BMS 
 • خانه هوشمند                کنترل دستگاه ها و خطوط تولید از راه دور توسط موبایل کاربر یا اینترنت 

مجری سیستم های اتوماسیون صنعتی و ساختمان (BMS)


جهت مشاوره و اجرای پروژه با ما تماس بگیرید :
مهندس سلمانی :  09125280703


((در صورت پاسخگو نبودن خط ثابت با شماره همراه تماس حاصل فرمایید ))کنترل دستگاه ها با موبایل ، مشاهده سیستم اتوماسیون از طریق اینترنت ، کنترل خط تولید با موبایل ، کنترل سیستم کنترل با موبایل ، کنترل plc  با موبایل ، طراح مدار plc ، تابلو کنترل plc ، وصل شدن به تابلو plc از اینترنت ، کنترل خانه هوشمند با موبایل ، کنترل دستگاه از طریق وب ، کنترل با plc  ، تابلو  plc ، اتوماسیون با PLC ، کنترل دستگاه با plc ، تابلو برق ، کنترل کارخانه با موبایل ، اتوماسیون کارخانه ، اتوماسیون چیلر با PLC ، سیستم کنترل چیلر ، سیستم کنترل PLC  ، اتوماسیون دستگاه تزریق ،  اتوماسیون کارخانه  با plc ، انجام اتوماسیون صنعتی ، اتوماسیون خط تولید ، نصب اینورتر، انجام اتوماسیون خط تولید / حمز / PLC / نصب PLC / خرید PLC / تابلو PLC


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات