کنترل دور موتور توسط اینورتر :

راه اندازی نرم موتور بدون هیچگونه ضربه به قسمتهای مكانیكی مثل كوپلینگها ، گیر بكسها ، تسمه ها ، زنجیرها و ... و در نتیجه افزایش طول عمر مفید موتور و سایر قسمتهای مكانیكی را به دنبال خواهد داشت .

حفاظت موتور در برابر اضافه بار؛ در این حالت چنانچه بار موتور از مقدار معمول مجاز بیشتر شود ، اینورتر موتور را خاموش می نماید و به كاربر پیام اضافه بار نشان می دهد .

همچنین چون در بسیاری از كاربردها انرژی زیادی برای راه اندازی لازم است موتور انتخاب شده را با توان بالاتری انتخاب می كنند بنابراین میزان جریان زیادتری هم در حین كار از شبكه استفاده می كند .

چنانجه از اینورتر استفاده شود ، اینورتر به صورت كاملا اتوماتیك این جریان را در حین راه اندازی به مقدار لازم افزایش و در حین كار به مقدار لازم كاهش می دهد ، بنابراین به طور كلی هزینه برق مصرفی كاهش چشم گیری خواهد داشت .

چنانچه از اینورتر استفاده شود این اضافه جریان بسیار اندك خواهد شد ( حداكثر 0.2 برابر ) به عنوان مثال اگر یك موتور با جریان نامی 10آمپر كار كند در هنگام راه اندازی این جریان به 60 آمپر می رسد و در صورت استفاده از اینورتر این جریان حداكثر به 12آمپر می رسد .

كاهش جریان موتور به صورت اتوماتیك در هنگامی كه بار موتور كم می شود . این قابلیت به غیر از كاهش هزینه برق مصرفی موجب افزایش طول عمر مفید موتور خواهد شد .

امكان استفاده از برق تكفاز 220 ولت به جای سه فاز 380 ولت برای راه اندازی موتور سه فاز حداكثر با توان 3HP ( 2.2kw ). به این معنا كه می توان با برق خانگی یك موتور سه فاز را كاملا به صورت عادی راه اندازی نمود .

قابلیت داشتن دورهای مختلف به صورت حافظه ای .تبدیل یك موتور یك دور به یك موتور چند دور با سرعتهای دلخواه، امكان ایجاد فشار ثابت در كاربرد پمپها به این ترتیب است كه با تغییر دور موتور فشار مورد نظر را ثابت نگه میدارد . به عنوان مثال فشار آب یك مخزن را ثابت نگه می دارد بنابراین در هنگام مصرف آب دور موتور به صورت خودكار زیاد می شود و در هنگامی كه آب مصرف نمی گردد دور موتور به صورت خودكار كاهش می یابد. بنابراین دور موتور با مقدار مصرف تغییر می نماید بنابراین آب با فشار ثابت به تمام نقاط می رسد .

مكان اتصال انكدر به اینورتر كه باعث می شود دور یك موتور با موتور دیگر یكسان شود .كنترل دور به صورت خودكار در مواردی كه لازم است دور موتور بسته به میزان محصول تولید شده تغییر كند. استفاده از اینورترها بر روی پمپ و فن و كمپرسورها در طی سال های اخیر بسیار گسترش یافته است .استفاده از آنها برای كنترل دور موتورها مزایای زیادی دارد كه مهمترین آنها عبارتند از :

 عدم نیاز به دستگاههای كنترل دبی مكانیكی.

ذخیره انرژی تا 50%

نبودن شوك راه اندازی.

افزایش عمر مفید قطعات مكانیكی.

از اینورترها در سه ناحیه استفاده می گردد :

فعالیتهای گشتاور ثابت مثل میكسرها , اكسترودرها , نوارهای نقاله و . . .

 فعالیتهای توان ثابت مثل كشش و دستگاههای ماشینی.


کنترل دور موتور با اینورتر

راه اندازی نرم موتور یا سافت استارتر چیست؟

 

همانطور كه از نامش پیداست وسیله ای است جهت راه اندازی الكتروموتورها بصورت نرم و تدریجی.

با سافت استارتر نمی توان همه موتورها را راه اندازی كرد چون موتورها تنوع زیادی دارند و سافت استارتر برای گونه خاصی از آنها مناسب است این موتورها در صنعت به موتورهای سه فاز القائی یا قفس سنجابی معروفند.ما می توانیم موتور سه فاز را مستقیماً به برق سه فاز متصل و راه اندازی کنیم. به این روش راه اندازی،راه اندازی مستقیم یا Direct Online و یا DOL می گویند اگر شما مستقیماً موتور را به برق سه فاز وصل كنید. هیچ كنترلی در راه اندازی آن نخواهید داشت. در حالیكه سافت استارتر به شما امكان كنترل زمانی راه اندازی را می دهد.در خیلی از اوقات ما نیازی به اعمال نظارت و كنترل در راه اندازی موتور نداریم. مثلاً در خیلی از كاربردهای با موتورهای توان پایین . اما هنوز موارد زیادی هم وجود دارند كه باید راه اندازی با كنترلهای مناسب صورت بگیرد.باید توجه كنیم كه هنگام راه اندازی یك موتور سه فاز یك سری اتفاقات الكتریكی و مكانیكی رخ میدهد كه متفاوت از حالت كار دائم موتور پس از راه اندازی است مثلاً در هنگام راه اندازی موتور جریان خیلی بیشتری نسبت به حالت دائم آن از شبكه می كشد. مثلاً كشیدن جریان ناگهانی زیاد از برق كارخانه ممكن است باعث افت ولتاژ لحظه ای شده و در كار سایر تجهیزات برقی و الكترونیكی اختلال ایجاد شود.

 

پس راه انداز نرم موتور وسیله ای است كه جریان راه اندازی موتور را كاهش می دهد؟

 

در واقع ما با تنظیم سافت استارتر جریان راه اندازی موتور را به میزان مورد نیاز محدود می كنیم و اجازه كشیدن جریان های زیاد را از برق كارخانه به موتور نمی دهیم.

یكی از قابلیتهای اصلی راه انداز نرم موتور محدود كردن جریان راه اندازی است ولی هنوز راه انداز نرم قابلیتهای دیگری نیز دارد.

 

مفهوم "نرم" در راه انداز نرم موتور چیست؟

مفهوم "نرم" به ویژگیهای متفاوتی دلالت می كند. مثلاً نرم به این معناست كه جلوی تنشهای الكتریكی و مكانیكی گرفته میشود.از سوی دیگر نرم به این معناست كه موتور تدریجا" دور میگرد و به دور اسمی خود می رسد. به صورت طبیعی مدت زمان راه اندازی در هنگام استفاده از سافت استارتر بیشتر از حالت اتصال مستقیم موتور به شبكه است. 

سافت استارتر كارهائی از قبیل بـی متـال و كنترل فاز و....... را نیز انجام می دهدو حفاظت های بیشتری را نیز می تواند اعمال كند 

نخست برق سه فاز به سافت استارتر وارد می شود و خروجی سه فاز به سافت استارتر وصل می شود. در یك كاربرد ساده با استفاده از پانل روی دستگاه ، موتور استارت گردیده و موتور بر اساس تنظیمات از پیش انجام گرفته دور می گیرد و در یك زمان مشخص به دور نامی خود می رسد

 

بطور كلی سافت استارترها به دو نوع بیسیك و مجهز تقسیم می شوند.

1- در مدلهای بیسیك یك كنتاكتور بای پاس با سافت استارتر پارالل می شود كه پس از راه اندازی موتور كنتاكور مذكور عملاً سافت استارتر را بای پس كرده و از مدار خارج می كند اما این به این معنی نمی باشد که دیگر سافت استارتر هیچ کنترل حفاظتی نخواهد داشت بلکه با وجود کنتاکتور بای پس خارجی و داخلی همچنان ترانس جریانهای سافت استارتر در مدار باقی خواهند ماند و با کوچکترین اعلام خطا بلافاصله کنتاکتور از مدار خارج و اامه کار را مدار سافت عهده دار خواهد شد.

 

2- اما در مدلهای مجهز كنتاكتور بای پس خارجی مورد نیاز نیست. بطور مثال در سافت استارترهای Aucom مدل Csxi كنتاكتور بای پس وجود دارد ولی مدلهای IMS2 همواره در مسیر می مانند البته قابلیّت گذاردن كنتاكتور بای پس را با حفاظت كامل موتور دارند.

 

بای پس یعنی آنرا از مدار خارج كنید و از مسیر دیگری برق موتور را تأمین كنید به عبارتی یك كنتاكتور بصورت موازی با سافت استارت نصب می شود و این كنتاكتور پس از راه اندازی موتور توسط خود سافت استارت تغذیه شده و كنتاكتهای آن وصل می شود و برق بطور مستقیم به موتور اعمال می شود.

 

تفاوت سافت استارتر و اینورتر :


کنترل دور موتور

برای راه اندازی موتورهای روتور قفسه ای دو روش سافت استارتر ها و درایوها از بهترین روشها هستند.اما کجا باید از چه روشی استفاده کرد؟

اول از همه اینکه اگر می خواهید موتور  با بار کامل راه اندازی شود سافت استارتر اصلا گزینه مناسبی نیست.زیرا در سافت استارتر موتور با ولتاژ کامل راه اندازی نمی شود در نتیجه گشتاور راه اندازی موتور کاهش خواهد یافت.

مثلا در دستگاه های سنگ شکن که موتور باید با گشتاور زیادی راه اندازی شود و یا در بالابرها که نیاز به گشتاور راه اندازی دارند نمی توان از سافت استارتر استفاده کرد.

دوم اینکه اگر برای موتور سه فاز تغییر سرعتهای زیاد و یا سرعتهای بالا نیاز است مسلما درایو بهترین و تنها گزینه خواهد بود.

به طور نمونه در صنایع ریسندگی که کشیدن نخ ها و چرخاندن قرقره ها جهت جمع کردن نخ مورد نظر است باید سرعت معقول جمع کردن توسط درایو تعیین شود.

و در انتها اگر به راه اندازی موتور سه فاز به صورت ملایم و در یک بازه زمانی مشخص و با گشتاوری حدود ۵۰ درصد گشتاور بار کامل نیاز است بهترین گزینه سافت استارتر خواهد بود.

 

مزایای استفاده از کنترل کننده های دور موتور ( اینورتر )

مزایای استفاده از کنترل کننده های دور موتور ( اینورتر ) هم در بهبود بهره وری تولید و هم در صرفه جویی مصرف انرژی در کاربرد های نظیر فن ها ، پمپ ها ، کمپرسور ها و دیگر محرکه های کارخانجات ، در سال های اخیر کاملا مستند سازی شده است . کنترل کننده های دور موتور (اینورتر ) کاملا قادرند مشخصه های بار را با مشخصه های موتور تطبیق دهند . این اسباب توان راکتیو ناچیزی از شبکه دریافت می کنند و لذا نیازی به تابلو های اصلاح ضریب بار ندارند. در زیر به مزایای استفاده از کنترل دور موتور اشاره شده است :

۱- در صورت استفاده از کنترل کننده های دور موتور یا اینورتر ها بجای کنترلرهای مکانیکی ، در کنترل جریان سیالات ، بطور موثری در مصرف انرژی صرفه جویی حاصل میشود . این صرفه جویی علاوه بر پیامدهای اقتصادی آن موجب کاهش آلاینده های محیطی نیز میشود.

۲- ویژگی اینکه اینورتر ها قادرند موتور را نرم راه اندازی کنند موجب میشود علاوه بر تنشهای الکتریکی روی شبکه ، از شوکهای مکانیکی به بار نیز جلوگیری شود . این شوکهای مکانیکی میتوانند باعث استهلاک سریع قسمتهای مکانیکی ، بیرینگها و کوپلینگها ، گیربکس . نهایتا قسمتهایی از بار شوند. راه اندازی نرم هزینه های نگهداری را کاهش داده و به افزایش عمر مفید محرکه ها و قسمتهای دوار منجر خواهد شد .

۳-  جریان دریافتی از شبکه در هنگام راه اندازی موتور با استفاده از درایو کمتر از ۱۰% جریان اسمی موتور است .

۴- در صورتی که نیاز بار ایجاب کند با استفاده از اینورتر ، موتور میتواند در سرعتهای پایین کار کند . کار در سرعتهای کم منجر به کاهش هزینه های تعمیر و نگهداشت ادواتی نظیر بیرینگها ، شیر های تنظیم کننده و دمپر ها خواهد شد .

۵- یک اینورتر قادر است رنج تغییرات دور را ، نسبت به سایر روشهای مکانیکی تغییر دور ، بمیزان قابل توجهی افزایش دهد . علاوه بر آن از مسایلی چون لرزش و تنشهای مکانیکی نیز جلوگیری خواهد شد .

۶- اینورتر های دور مدرن امروزی با مقدورات نرم افزاری قوی خود قادرند راه حلهای متناسبی برای کاربردهای مختلف صنعتی ارائه دهند .

 

 



طراحی ، اجرا و راه اندازی کنترل دور موتور با اینورتر :

09125280703 
مهندس سلمانی



اینورتر ، کنترل دور موتور ،کاهش دور موتور ، کنترل موتور با plc ، نصب اینورتر، فروش اینورتر ،خرید اینورتر ،تابلو کنترل دور موتور ،درایو موتور ، بوستر پمپ با PLC ، خرید موتور ، سافت استارتر ، کنترل موتور با سافت استارتر ، خرید سافت استارتر ، کنترل سافت استارتر ، فروش سافت استارتر ، سافت استارتر با PLC ، اینورتر و PLC ، تابلو اینوتری


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic