سیستم سرووتعیین موقعیت دقیق نوار نقاله با انکودر :


انکودر (Encoder ) سنسوری هست که به محور چرخ، چرخ دنده یا موتور وصل میشود و میتواند میزان چرخش را اندازه گیری کند و موقعیت زاویه یا سرعت و شتاب زاویه ای و جهت چرخش را به سیگنال دیجیتال یا آنالوگ تبدیل کند. این سنسور یکی از پرکاربرد ترین سنسورها در صنعت است و از آن در صنعت جهت کنترل حرکت موتورهای الکتریکی به خصوص servo motor ها استفاده میشود. ( از انکودرهایی چون انکودرهای اتونیکس به... عنوان مولد پالس در سروو موتورها استفاده میشود.)
معمولا انکودرها از نوع نوری میباشند و یک فرستنده و یک گیرنده مادون قرمز در دو سمت دیسک شیاردار قرار میگیرند و پالسهای الکتریکی تولید میکنند. به عبارت دیگر میتوان گفت زمانی که نور ارسالی توسط فرستنده از شیارهای چرخنده عبور می کند و توسط گیرنده دریافت می گردد مقدار ولتاژ خروجی یک میشود و زمانی که نور ارسالی به پره ها برخورد میکند وتوسط گیرنده دریافت نمیشود مقدار ولتاژ خروجی از گیرنده صفر میگردد به این ترتیب پالسهای الکتریکی تولید میشود.
انکودرها به 3 دسته تقسیم میشوند :
1. انکودر نسبی: به این صورت که یک گیرنده و فرستنده مادون قرمز در دو طرف چرخ شیار دار قرار میگیرد. در این نوع از انکودرها صرفا موقعیت نسبی دیسک نسبت به موقعیت اولیه اندازه گیری میشود و نمی توان جهت چرخش را مشخص کرد.
2. انکودر افزایشی: در این نوع انکودرها از دو فرستنده و گیرنده مادون قرمز در دو طرف چرخ شیاردار با فاصله مشخص استفاده میشود. پس در این نوع از انکودرها دو پالس خروجی داریم که با یکدیگر اختلاف فاز دارند و براساس آن میتوان جهت چرخش را نیز مشخص نمود.
3. انکودر مطلق: در انکودرهای مطلق از یک صفحه شفاف استفاده میشود که بخشهای خاصی از آن سیاه شده اند واز چندین فرستنده و گیرنده استفاده می شود. در هر لحظه تعدادی از این گیرنده ها صفر و برخی یک را نشان میدهد بدین ترتیب یک عدد باینری میدهد که زاویه بین صفر تا 360 درجه برای میزان چرخش را میتوان با استفاده از آن محاسبه کرد.

 نمونه ای از عملکرد این گونه از سیستم ها :[http://www.aparat.com/v/vQjZp]طراحی و اجرای انواع سیستم های مبتنی بر سروو :

مهندس سلمانی :  09125280703

 


انجام پروژه های سروو  -  سروو موتور - نصب سروو موتور - سازنده دستگاه ورق سینوسی - مجری اتوماسیون صنعتی -اتوماسیون صنعتی - کنترل سروو - تابلو کنترل سرووشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات