تابلو بانک خازن

 

به طور معمول در صنعت به دلیل وجود موتور های الکتریکی خاصیت  سلفی وجود دارد و همانطور که می دانید این خاصیت سلفی باعث پایین امدن ضریب قدرت شبکه میشود که نتیجه آن این است که مقداری از جریان که مصرف کننده از شبکه میگیرد غیر مفید باشد و مصرف نشود و به صورت مرتب بین شبکه و سلف که در موتور استفاده شده رد و بدل شود .

البته این به این معنی نیست که بخواهیم این جریان را با خازن گذاری حذف کنیم یا نه , این جزو ماهیت و ذات سلف است که مقداری از انرژی را به صورت میدان در خود ذخیره و در نیم سیکل بعد به شبکه پس دهد ما برای رفع مشکل همراه بود جریان غیر مفید با جریان مفید را با موازی کردن خازن رفع می کنیم به این صورت که جریان غیر مفید به جای اینکه از ابتدای شبکه به سمت مصرف کننده بیاید از سمت خازن و مسیر کوتاه که باعث اتلاف توان نشود به سمت سلف می اید.همانطور که میدانید سلف و خازن با هم 90 درجه اختلاف فاز دارن و به همین دلیل جریان هم مدام بین سلف خازن رد و بدل می شود

توان راکتیو کمتری نسبت به آنچه مورد نیاز است به مدار تزریق می شود,که باعث جبران سازی ناقص توان راکتیو مصرفی بار می شود. به ناچار کمبود توان راکتیو از طریق شبکه تامین می شود که هزینه ها و جریمه های مصرف راکتیو را در برخواهد داشت

 

 

بانک خازن

 

مزایای تابلوهای خازن به زبان ساده :

 

با پیشرفت تكنولوژی استفاده از ترانس ها، سیم پیچ ها و موتور ها رونق بسیار گرفته است.هر عنصری كه از سیم پیچ تشكیل شده باشد علاوه بر قدرت اكتیو،قدرت راكتیو نیز مصرف میكند .

وجود مصرف كننده هایی مثل انواع موتور ها ، پمپ های آب ، چك های مهتابی ، ترانس های لامپ ها و پرژكتور ها ، آسانسورها و … باعث افزایش مصرف قدرت راكتیو شده است .

انرژی مصرف شده توسط این عناصر را میتوان با نصب خازن موازی در مدار جبران و خنثی كرد.

نصب بانک خازن در نزدیك محل مصرف انرژی علاوه بر تخلیه شبكه از انتقال این توان باعث صرفهجویی های بسیاری نیزمی گردد :

كاهش افت ولتاژ : خازن ها به دلیل خنثی كردن جریان پیش فاز عناصر القایی جریان مصرف شده كل را كم می كنند و كم شدن این جریان باعث كم شدن تلفات در سیم ها و كاهش افت ولتاژ در سیم ها میشود.

استفاده كردن از كل آمپراژ برق خریداری شده : بدلیل كاهش جریان مصرفی توضیح داده در بند ۱ می توان جریان بیشتری از شبكه برق درخواست كرد بدون آنكه هزینه اضافی جهت خریداری كردن این جریان پرداخت شده باشد.

كاهش بیش از نیمی از هزینه قبوض برق : هنگامی كه خازن در محل مصرف وجود نداشته باشد كنتور راكتیو اداره برق علاوه بر كنتور اكتیو شروع به محاسبه هزینه برق می كند.

کاهش سطح مقطع سیم و کابل بدلیل حذف جریان غیر مفید

کاهش تلفات مسیر

کاهش هزینه برق مصرفی

هزینه محاسبه شده توسط كنتور راكتیو تقریبا برابر كنتور اكتیو و در بعضی موارد از آن نیز بیشتر میباشد.

یعنی بدون وجود تابلوهای بانك خازنی هزینه برق مصرفی تقریبا ۲ برابر بیشتر از زمانی است كه تابلو های بانك خازنی وجود دارند.

با توجه به مطالب فوق مشخص میشود كه استفاده از تابلوهای بانك خازنی امری بهینه از نظر اقتصادی بوده و حتی میتوان گفت كه نصب این تابلوها در محیط های صنعتی لازم و واجب است.

شایان ذكر است كه هزینه ای كه جهت تهیه تابلوهای بانك خازنی صرف میشود در كمتر از یك سال از طریق صرفه جویی ای كه در پرداخت هزینه برق بوجود می آید به كار فرما باز گردانده میشود.

 

 

 

ساخت تابلو خازن

بانک خازنی چیست و چگونه محاسبه می شود؟

به طور معمول در صنعت به دلیل وجود موتور های الکتریکی خاصیت  سلفی وجود دارد و همانطور که می دانید این خاصیت سلفی باعث پایین آمدن ضریب قدرت شبکه می شود که نتیجه آن این است که مقداری از جریان که مصرف کننده از شبکه میگیرد ،غیر مفید باشد و مصرف نشود و این جریان غیرکارآمد ، به صورت مرتب بین شبکه و سلف ، که در موتور استفاده شده ، رد و بدل می شود .


حال مزایای خازن گذاری را بررسی می کنیم :

1-کاهش سطح مقطع سیم و کابل به دلیل حذف جریان غیر مفید

2-کاهش تلفات مسیر

3-کاهش هزینه برق مصرفی

در چه مواردی خازن گذاری به ما کمک میکند تا مشکل را حل کنیم.

1-اگر ضریب قدرت تاسیسات الکتریکی ساختمان از 0.85  پایین تر باشد باید به شرکت برق منطقه ای جریمه برق را پرداخت نمود پس برای بالا اوردن ضریب قدرت باید خازن گذاری کنیم.

2-اگر تلفات تاسیسات به دلیل پایین بودن ضریب قدرت بالا باشد با یک محاسبه ساده می توان فهمید که با خازن گذاری ظرف مدت کوتاهی تمام هزینه ها جبران شده و از آن به بعد سود محسوب میشود.

3-در صورتی که قسمتی از تاسیسات بار اضافی داشته باشد و تقلیل امپراژ مد نظر باشد.

4-اگر قرار باشد ماشین الات جدیدی به شبکه ای که ظرفیت ان پر شده اضافه شود.

5-و………….

.


هدف اصلی نصب بانک خازنی جبران انرژی راکتیو مصرفی بار الکتریکی است. به دلیل تغییرات میزان انرژی مصرفی در طول زمان لازم است تا میزان راکتیو تزریق شده به وسیله خازن به مدار نیز تغییر کند. در غیر این صورت دو حالت پیش می آید

- توان راکتیو کمتری نسبت به آنچه مورد نیاز است به مدار تزریق می شود,که باعث جبران سازی ناقص توان راکتیو مصرفی بار می شود. به ناچار کمبود توان راکتیو از طریق شبکه تامین می شود که هزینه ها و جریمه های مصرف راکتیو را در برخواهد داشت.

- توان راکتیو بیشتری نسبت به آنچه مورد نیاز است به مدار تزریق می شود که اضافه ولتاژ را به همراه خواهد داشت.

.

مثال:

باری با قدرت 300 کیلووات و ضریب توان 0.7 به وسیله ترانسفورماتوری با ولتاژ اتصال کوتاه  4% و قدرت 630 کیلو ولت آمپر تغذیه می گردد. توسط بانک خازنی به ظرفیت 200 کیلووار ضریب توان بار به 0.95 اصلاح می گردد تا قبل از جبران سازی ولتاژ محل مصرف برابر 389.7 ولت و پس از جبران سازی ولتاژ به 395 ولت افزایش می یابد حال اگر بار به نصف کاهش یابد ولی رگولاتور صحیح عمل نکرده و 200 کیلووار خازن در مدار باقی بماند ولتاژ محل تغذیه به 400 ولت افزایش می یابد. اگر ترانسفورماتور تحت بار کامل بود و با جبران سازی مناسب ضریب توان به 0.95 اصلاح می گشت و به دلیل خرابی یا تنظیم ناصحیح رگولاتور با نصف شدن بار پله ای از مدار خارج نمی گردید اضافه ولتاژ حاصل برابر 2.8%  معادل 11 ولت می بود.

در طراحی بانک های خازنی سه موضوع زیر مد نظر قرار می گیرند:

- محاسبه ظرفیت مورد نیاز خازن

- تعیین ظرفیت پله اول و آرایش پله ها

- گزینش تجهیزات بانک خازنی

محاسبه ظرفیت مورد نیاز خازن

بهترین روش برای محاسبه ظرفیت بانک خازنی استفاده از منحنی تغییرات توان اکتیو و ضریب توان بر حسب زمان است. در شرایطی که چنین منحنی هایی در دست نباشد همانگونه که پیش تر اشاره شد , معمولا با استفاده از میزان قدرت قراردادی و ضریب توان نامی بر اساس فرمول زیر مقدار راکتیو مورد نیاز را بدست می آورند.

.

از موارد دیگر مطرح در طراحی بانک خازنی می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

- گزینش فیورهای حفاظتی که به صورت سری در یک بانک خازنی قرار می گیرند

- حداکثر ظرفیت مجاز یک پله رگولاتور-

- حفاظت در برابر اعوجاجات

- هماهنگی بین سیستم مخابراتی و بانک خازنی

- مساله انتفال حرارت در بانک های خازنی

- قدرت اتصال کوتاه تابلو

- بانک های خازنی با سرعت بسیار بالا Thyristor Capacitor Bank

- جبران سازی بارهای موتوری

طراحی ، ساخت و نصب انواع بانک خازنی توسط مهندسین مجرب

 برای مشاوره یا سفارش تابلو  تماس بگیرید
91012559  -  021
09125280703  مهندس سلمانی

اجرای تابلو بانک خازن

بانک خازن- تابلو خازن - تابلو بانک خازن -  طراحی بانک خازنی - سازنده بانک خازن - فروش بانک خازن - فروش خازن صنعتی - ساخت بانک خازن - بانک خازن برای کارخانه - بانک خازنی - خازن قدرت - بانک خازن رگولاتوری- مجری بانک خازن - اجرای بانک خازن - کابل کشی کارخانه- کابل کشی برق کارخانه- بانک خازن کارخانه

ساخت بانک خازن - مجری تابلو های برق


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات