نگاهی به اینده سیستمهای کنترل هوشمند ساختمان  BMS

 ساختمان هوشمند BMS
مقدمه

 

bms یا همان مدیریت هوشمند ساختمان سیستمی است که جهت رفاه و اسایش و امنیت بیشتر ساکنین یک ساختمان اجرا و نصب میگردد و در واقع کنترل قسمتهای مختلف یه ساختمان اعم از مسکونی یا اداری و تجاری را بدست کاربر های ان که همان ساکنین هستند میدهد و با استفاده از علم الکترونیک و کنترل رفاه را برای ساکنین فراهم میکند .

سیستم مدیریت ساختمان یا BMS (Building Management System ) سیستمی است که به فعالیتها و امور ساختمانها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به تغییرات شرایط محیطی، تغییرات لازم را بطور خودکار اعمال می­نماید. این سیستم می­تواند با توجه به کاربری ساختمان ( مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان و ... ) جهت آنها طراحی و اجرا شده و بر کلیه فعالیت­های اعم از باز و بسته شدن درب، ورود و خروج افراد، سیستم­­های روشنایی، سیستم­های تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاقها، صوتی و تصویری و ... نظارت داشته باشد.

ساختمانی که مجهز به سیستم مدیریت BMS باشد اصطلاحاً ساختمان هوشمند گویند. این سیستم به افراد ساکن این امکان را می­دهد که از تجهیزات بطور کارآتری استفاده نموده و احساس امنیت و آسایش را در آنها افزایش میدهد و همچنین می­تواند موجب صرفه­جویی انرژی گردد.

به عنوان مثال در یک خانه هوشمند میتوان کلیه سیستم روشنایی را تحت کنترل قرار داد و با استفاده از سنسور ها میزان روشنایی  لازم جهت کاربری های مختلف را کنترل نمود و حتی زمان بندی نمود یا برای سیستم سرمایش و گرمایش حالات خاص و مختلف تعریف کرد تا علاوه بر ذخیره سازی انرژی رفا و اسایش را برای یک محیط مطلوب فراهم کرد و همچنین  برای ورود و خروج ساکنین شرایطی را تعریف کرد و محدودیت ورود و خروج نفرات را ایجاد کرد و در واقع عمل کنترل را برای تمامی قسمتهای مختلف یک ساختمان که زیرساخت کنترلی ان فراهم باشد انجام داد .

هوشمند سازی ساختمان BMSو اما نگاهی بلند به آینده این سیستم !

 

تصور کنید در اینده نچندان دور تمامی فروشگاه ها . مراکز پلیس . بیمارستانها . و کلیه ادارجات و حتی فروشگاه ها داری سیستم هوشمند الکترونیکی باشند  و همچنین تصور کنید که در منازل مسکونی سیستم کنترل هوشمند  BMS با آن چه اکنون هست کاملا متفاوت هست و ترکیب هوش مصنوعی  و علم رباتیک بقدری پیشرفت داشته که تمامی کارها با تصمیم هوش مصنوعی ولی با مدیریت کاربر انجام گیرد . در همچین سیستمی کاربر فقط شرایط مطلوب و علایق خود  را برای سیستم تعریف میکند و هوش مصنوعی بقیه کارها را انجام میدهد !

در آینده نچندان دور بشر به انرژی بینهایت دست یافته و تمامی منازل با استفاده از آنتن هایی انرژی رایگان و پاک را دریافت میکنند .

سوال اینجاست که به چه صورت ؟!

مثلا شما کاربر و ساکن همچین خانه ای هستید  ، یک بار  برای سیستم تمامی علایق ، برنامه روزانه کاری و دیگر موارد را که نیاز است هوش مصنوعی بداند تعریف میکنید . مثلا شما صبح ساعت ۷  از خوب بیدار میشوید و صبحانه را صرف کرده و با تاکسی یا تاکسی های پرنده  به محل کار میروید ، سیستم شما را کمی زودتر با موزیک مورد علاقه تان بیدار کرده و  شما صبحانه را که قبلا توسط ربات های آشپز اماده شده صرف کرده و اماده رفتن میشوید . در اینجا سیستم قبلا برای شما یک تاکسی پرنده رزرو کرده و راس ساعت جلوی درب منزل فرود آمده و شما را به مقصدی که سیستم کنترل خانه به ان داده میبرد . 

فروشگاه ها لیست خرید مشتریان خود را توسط اپلیکیشنی دریافت میکنند و ثبت سفارش و درخواست و تعیین زمان محصول مورد نظر را توسط پهباد یا کوادکوپترهای مخصوص حمل سفارش و در محل به مشتری تحویل میدهند (با استفاده از سیستم ناوبری و به صورت اتوماتیک) ، به این صورت که سیستم bms فروشگاهی بعد از ثبت سفارشات ، محصولات را به لیست ارسالها میفرستد .

بیمارستانها توسط سیستم کنترلی و هوشمندی که با منازل بیماران خود در ارتباط است تمامی مشخصات حیاطی ساکنین را از سیستم هوشمند منازل به طور پیوسته دریافت کرده و در صورت مشکل یا نارحتی ساکنین با انها تماس گرفته و یا پزشک خود را که یک محصول رباتیک است به خانه مورد نظر میفرستند .

 

خودروهای ساکنین میتواند با اتصال به مراکز تعمیرگاهی و سرویس بعد از هر روز کاری و زمانی که در پارکینگ  منزل پارک  شد شروع به اتصال با مرکز نمایندگی کرده و سیستم عیب یاب آن مشخصات را به مرکز ارسال و در صورت وجود مشکل به تعمیر گاه فراخوانی شده و یا نرم افزار انها به روز رسانی شود .

 

سیستم هوشمند ساختمان میتواند بعد از خروج ساکنین و یا شرایط اضطراری (تشخیص عدم امنیت ساکنین) تمامی درب ها و پنجره ها را  بسته و سنسورهای مربوط به امنیت ( دتکتورها و چشمهای الکترونیکی و حرارتی و....) را فعال کرده و در صورت وجود مشکل با مراکز پلیس تماس گرفته تا پلیس ربات های رزمی و پرنده خود را به سرعت به محل مورد نظر بفرستد .

آینده صنعت کنترل بسیار گسترده و فراتر از موارد گفته شده این متن بوده و این تنها نگاه کوچکی به این صنعت میباشد .طراحی و اجرای سیستم های هوشمند ساختمان و موتورخانه و اتوماسیون هوارسانها توسط تیم بسیار مجرب و حرفه ای اتوماسیون ساختمان
برخی از پروژه های ما عبارتند از
اتوماسیون کامل سیستم کنترل ساختمان و موتورخانه برج جام ملت
اتوماسیون کامل سیستم کنترل ساختمان و موتورخانه باغ کتاب تهران
اتوماسیون کامل سیستم کنترل  موتورخانه وزارت دارایی و امور اقتصادی
اتوماسیون کامل سیستم کنترل ساختمان و موتورخانه ساختمان مرکزی ایرانسل
و...........
با ما تماس بگیرید......


09125280703 سلمانیشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات