خانه هوشمند چیست؟ BMS


هوشمند سازی ساختمان یا سیستم مدیریت جامع ساختمان (BMS)


هوشمند سازی ساختمان

 

خانه هوشمند Bms مجموعه ایست که مجهز به یک زیر ساخت ارتباطاتی قوی بوده و امروزه به عنوان یکی از بخش های مهم سیستم های مدیریت جامع ساختمان یا همان  BMS مورد توجه خاص قرار گرفته است. خانه های هوشمند با هدف ایجاد آسایش و امنیت برای کاربران به سرعت در حال توسعه می باشند. امروزه تکنیک های مختلفی برای اتوماسیون ساختمان های بزرگ بکار گرفته می شود از قبیل کنترل نور ،کنترل دما، کنترل درها و پنجره ها و پرده ها و یا سیستم های امنیتی و دوربین های مدار بسته (CCTV) . همچنین می تواند به صورت مستمر توسط ساکنین ساختمان مدیریت و برنامه ریزی شده و ضمن استفاده بهینه از منابع انرژی، آرامش، راحتی و لوکس بودن را نیز بهمراه داشته باشند.

در یک خانه هوشمند می توان سیستم روشنایی، سرمایش و گرمایش، پرده ها، صوت و تصویر و سایر تجهیزات الکترونیکی را طوری برنامه ریزی کرد که با برقراری یک ارتباط هوشمند و یکپارچه بین این تجهیزات محیطی پویا و دلپذیر فراهم گردد. اجرا و پیاده سازی زیرساخت خانه هوشمند به دو صورت سیمی و بیسیم امکان پذیر می باشد.

در روش سیمی می بایست کلیه سیم کشیهای ساختمان اعم از روشنایی ، تاسیسات ، پرده ها و ... در یک تابلو برق تجمیع گردد. در این حالت شاهد حجم بسیار زیاد سیم کشیها و اجرای بسیار مشکل خواهیم بود و همچنین در پروژه های به پایان رسیده نیز امکان پیاده سازی این سیستم وجود ندارد. در روش بیسیم خانه هوشمند در همان بستر سیم کشی سنتی اجرا شده و نیاز به هیچگونه سیم کشی اضافی جهت هوشمندسازی وجود ندارد.


خانه هوشمند BMS 

1.      در زمانی که یک فرد در مسافرت به سر می برد با استفاده از تلفن یا موبایل و یا خط اینترنت می توان سیستم امنیتی و یا تاسیسات خانه را فعال سازد، در ساعت خاصی تاسیسات سرمایش و گرمایش شروع به کار نمایند و درجه حرارت خانه را به حد مطلوب برساند و یا گاز برای گرم کردن غذا در ساعت خاصی روشن شود و تلویزیون در ساعات معینی برای ضبط برنامه مورد علاقه روشن و خاموش گردد و یا می توان چراغ های منزل را در ساعتی روشن یا خاموش نمود و حتی مانیتور کرد که کدامیک از لوازم خانه در حال کار می باشند،

2.      پرده‌های برقی با طلوع وغروب خورشید، به طور اتوماتیک باز و بسته می‌شوند. و یا فراتر از آن، برای زمان‌های مختلف سال، پرده‌ ها را برنامه‌ ریزی می‌کنید تا از آفتاب داغ تابستان در امان بوده در حالی‌که از گرمای دل انگیز خورشید در زمستان حداکثر استفاده را می‌برید.

3.      زمانیکه در حال خروج از منزل هستید با فشردن یک دکمه، سیستم امنیتی فعال، لامپهای مورد نظر خاموش، سیستم تنظیم دما خاموش و دیگر تجهیزات برق مانند اتو – بخاری برقی- تلویزیون و … خاموش می‌گردد. بنا‌براین لازم نیست در زمان خروج از منزل از چک لیست طولانی خود برای اطمینان از قسمت های مختلف استفاده کنید.

4.      زمان ورود شما به اتاقها، چراغها به آرامی روشن و در هنگام خروج با کمی تأخیر خاموش می‌شوند.

5.      هنگام بیدار شدن به جای استفاده از ساعتهای زنگ‌ دار آزار دهنده، با صدای موسیقی مورد علاقه‌ تان و با افزایش تدریجی دمای محیط و نور لامپ‌ ها و نیز بالارفتن تدریجی پرده‌ ها از خواب بیدار می‌شوید.

6.      عمده مصرف انرژی الکتریکی در روشنایی و فن کویل ها می باشد. در صورتیکه صاحب واحد از آن خارج شد، فن کویل خاموش شده و کلیه چراغ های روشنایی خاموش می گردد. در ساعت خاصی از صبح، سیستم فن کویل شروع به کار کرده و دمای واحدها را به دمای نرمال تنظیم شده می رساند. در ساعاتی که سکنه در واحد حضور دارند، دمای واحد در بازه خاصی قرار دارد و فن کویل تا دمای واحد در درجه تنظیم شده ثابت بماند ها به صورت خودکار کنترل می شوند. کنترل فن کویل های هر واحد در اختیار کنترل کننده محلی آن واحد قرار دارد و نیز برنامه های دمایی جهت صرفه جویی انرژی را از نرم افزار مرکزی دریافت می نماید.

7.      یک ریموت زیبا جایگزین ریموت‌های متعدد موجود در سینمای خانگی می‌گردد.


خرابی و عیب کمتری را ایجاد می نماید و تشخیص عیب ها به سرعت انجام می گردد.

BMS

نمونه ای از سناریو های کنترلی :

سناریو بیدار شدن و صبح بخیر:

صبح هنگام که بیدار می شوید کافیست یک دکمه کنار تخت خواب خود و یا از روی موبایل خود را بفشارید تا پرده های به آرامی کنار بروند، قهوه یا چای سازتان روشن شود و موسیقی مورد علاقه تا از اسپیکرهای اتاق پخش شود و خلاصه خانه تان فرارسیدن طلوعی دیگر را با شما جشن بگیرد.

سناریو ورود یا خوش آمدگویی:

در این سناریو با باز شدن درب ورودی و وارد شدن ساکنین چراغ راهروی ورودی و محوطه نشیمن بصورت اتوماتیک روشن می شود، تعجب نکنید دیگر مجبور نیستید هنگامی که کلی خریدی که در دست دارید در تاریکی دنبال کلید چراغ بگردید. خانه شما هوشمندانه مسیر را برایتان روشن می کند. علاوه بر این سیستم سرمایش و گرمایش فعال شده و بصورت هوشمند دمای محیط را به دمای آسودگی و آسایش می رساند.

سناریو تماشای فیلم:

برای تماشای یک فیلم جذاب بنظرتان چگونه شرایط محیطی ایده آل است؟ مسلما برای لذت بردن از تمااشای فیلم در سینمای خانگی خود دوست دارید تا نور محیط کم شود و پرده ها کشیده شود تا نور اضافی شما را هنگام تماشای فیلم آزار ندهد. سناریو تماشای فیلم تمامی این مراحل را بصورت خودکار انجام می دهد، چراغ های اضافی را خاموش میکند و پرده ها را می بندد و علاوه بر این سینمای خانگی را نیز فعال و روشن می نماید.

سناریو مهمانی:

در این حالت تمامی چراغ های سالن پذیرایی به صورت 100 درصد روشن می شود، سیستم صوتی موسیقی پخش می کند و نورپردازی همراه با رقص نور اجرا می شود و تهویه ی فضا به حالت حداکثر بازدهی خود می رود .

سناریو خواب:

به تخت خواب خود بروید و تنها با فشردن یک دکمه تمامی چراغ ها خاموش می شود، پرده ها کشیده می شود. همه چیز برای یک خواب آسوده محیاست.

هوشمند سازی ساختمان BMS  

 

مزایای استفاده از سیستم BMS

۱مزایای استفاده از سیستم BMS برای ساکنان ساختمان

 • بالا بردن سطح آسایش و رفاه ساکنان ساختمان
 • بالا بردن میزان کنترل پذیری اجزای مختلف ساختمان
 • کنترل کردن بخش هایی از ساختمان که به این سیستک متصل هستند بر اساس سلیقه و نظر ساکنان
 • صرفه جویی و کاهش ویژه مصرف انرژی که در نتیجه منجر به کاهش هزینه های پرداختی می شود.
 • به دلیل قابلیت نمایش دادن داده های مختلف موجب بالا رفتن سطح اطلاع رسانی ساکنان می شود.
 • بالا رفتن عمر مفید دستگاه های متصل به سیستم، کاهش استهلاک دستگاه ها و کم شدن خرابی سیستم و دستگاه
 • پیشگیری از خراب شدن ناگهانی و غیر منتظره تجهیزات ساختمان
 • بالا بردن سطح ایمنی ساختمان، بهبود شرایط امنیتی ساختمان
 • پیشگیری از به وجود آمدن مشکلات به صورت همزمان و تداخل آن ها با یکدیگر
 • کم شدن هزینه های تعمیر دستگاه ها و تجهیزات

 

۲مزایای استفاده از سیستم BMS برای مالکان ساختمان

 • بالا رفتن سطح کیفیت ساخت و ساز
 • بالا رفتن ارزش مالی ساختمان و میل مشتری به خرید
 • بالا رفتن سطح رتبه انرژی ساختمان
 •  انعطاف پذیری ساختمان در شرایطی که نیاز به تغییر کاربری باشد بالا می رود.
 • امکان و قابلیت مانیتورینگ تجهیزات و بخش ها در صورت به وجود آمدن مشکل از راه دور مثلا از طریق موبایل، اینترنت و حتی دریافت پیامک
 • بدون نیاز در محل می توان میزان کنترل دستگاه ها و تجهیزات را افزایش  داد.
 • کم شدن هزینه استهلاک ساختمان
 • بالار رفتن عمر مفید ساختمان و در نتیجه کم شدن هزینه های بازسازی ساختمان
 • قابلیت تعیین کردن میزان مصرف انرژی به صورت جداگانه در بخش های مختلف و مشخص کردن میزان شارژ قسمت های مختلف ساختمان بر همین اساس

 
طراحی و اجرای اتوماسیون ساختمان ها و برج ها (BMS , BAS)

اجرای خانه هوشمند

کنترل سیستم هوشمند منزل و دفتر کار شما از روی موبایل

نصب انواع سنسور

برنامه نویسی ، طراحی سناریو کنترلی هوارسانها

طراحی ، برنامه نویسی و نصب سنسور ها تا  کنترل کامل هواساز ها

جهت اطلاعات بیشتر و سفارش با ما تماس بگیرید :

مهندس سلمانی :  09125280703

----------------------------------------------------------
کنترل دستگاه ها با موبایل ، مشاهده سیستم اتوماسیون از طریق اینترنت ، کنترل خانه با موبایل ،خانه هوشمند با موبایل ، خانه هوشمند ، طراحی خانه هوشمند ، تابلو کنترل  bms ، وصل شدن به منزل  با اینترنت ، کنترل خانه هوشمند با موبایل ، کنترل دستگاه از طریق وب ، هوشمند سازی ساختمان ، هوشمند سازی منازل مسکونی ، مجری BMS، هوشمند سازی ساختمان ارزان ، خانه هوشمند ، هوشمند سازی منزل


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات