اتوماسیون صنعتی چیست ؟

کلمه­ اتوماسیون از کلمات یونانی باستان اتو (یعنی خود) و موتوس (یعنی حرکت کننده) گرفته شده است . پس، یک مکانیزم که به وسیله­ خودش حرکت می­کند که اتوماسیون نامیده می­شود .

اتوماسیون صنعتی چیست

یکی از مهمترین ارکان تولید صنعتی ، اتوماسیون است که تا قبل از پیدایش آن، از دستگاههای مختلفی برای کنترل خطوط تولید استفاده می کردند که هر یک به شکل مجزا عمل می کردند و در آنها محدودیت ها و مشکلات زیادی نیز وجود داشت. هدف از اتوماسیون سازی و استفاده از روبات، افزایش کارایی تجهیزات صنعتی و تولیدی است. هماهنگی و تناسب میان دستگاهها و روباتها و ایجاد شبکه در یک نظام تولید، نتیجه استفاده از تکنولوژی اتوماسیون می باشد.

اتوماسیون یک گام فراتر از مکانیزاسیون است. در مکانیزاسیون از مجموعه‌ای از تجهیزات مکانیکی استفاده می‌شود که برای انجام فعالیت مورد نظر، نیاز به کمک انسان خواهند داشت. اما از سوی دیگر اتوماسیون نقش انسان را در انجام فرآیند حذف کرده و آن را با برنامه‌ریزی‌های منطقی و دستگاه‌‌های هوشمند جایگزین کرده است.

 سیستم صنعتی اتوماسیون مسئولیتی بیش از کنترل فرایند تولید را بر عهده دارد که توسط کارشناسان مربوطه تنظیم شده و عبارت است از:

  1.  تبادل اطلاعات بین قسمت های مختلف تولید
  2. برقرار کردن استراتژی های کنترلی در کارخانه
  3.  ایجاد یک واسطه بین کاربر و مجموعه تحت کنترل

در سیستم های اتوماسیون صنعتی  PLC یک رایانه تخصصی کاربرپسند بر مبنای ریزپردازنده است و توانایی انجام انواع توابع کنترلی در سطوح مختلف پیچیدگی را دارد. PLC می تواند برنامه ریزی و کنترل شود و توسط کاربری که مهارت کار کردن با رایانه ها را ندارد، استفاده شود. کاربر PLC در سیستم های اتوماسیون صنعتی  در واقع با کشیدن خطوط و رسم اجزاء، نمودار نردبانی را می سازد . PLC در سیستم های اتوماسیون صنعتی  توانایی به کار انداختن هر سیستمی که خروجی اجزای آن به صورت روشن و خاموش یا پیوسته و آنالوگ عمل کنند، را دارد.

 مجری اتوماسیون صنعتیدلایل استفاده از اتوماسیون صنعتی


افزایش بهره‌وری
اتوماسیون یک کارخانه یا یک فرآیند تولید می‌تواند با کنترل بهتر و دقیق‌تری که بر فرآیند تولید دارد، نرخ تولید را به طور چشمگیری بهبود بخشد. در واقع زمان صرف شده به ازای تولید هر کالا کاهش خواهد یافت و همچنین کیفیت و دقت در تولید کالا افزایش خواهد یافت

افزایش محصولات کاری

اتوماسیون نرخ تولید را با ایجاد خروجی بیشتر از یک ورودی داده شده، افزایش می­دهد. این برای کارگران انسانی ممکن نیست که برای ساعات طولانی بدون کاهش دقت، کار کنند. از سوی دیگر، بدون افت دقت، سیستم­ های کنترل خودکار شده قادر به کار کردن برای ساعات طولانی هستند.

کاهش هزینه تولید
ترکیب فرآیندهای مختلف در صنعت با استفاده از اتوماسیون همانطور که در بخش قبل ذکر شد زمان تولید را کاهش خواهد داد؛ همچنین نیاز به استفاده از انسان در طول فرآیند را کاهش خواهد داد. لذا هزینه‌های ناشی از تولید کالا بدین صورت کاهش خواهد یافت .

بهبود کیفیت محصول

یکی از اصلی ترین مزایای اتوماسیون ، کاهش نرخ شکستگی است. با انجام دستی پروسه­ تولید، ممکن است تاثیر زیادی در افت ویژگی­های  کیفیت محصول به وجود آید. ولی سیستم اتوماسیون صنعتی عملیات را با راحتی و یکنواختی بیشتر برای ویژگی­های کیفیتی انجام می­دهد.

افزایش کیفیت کالا
از آن جائیکه استفاده از اتوماسیون دخالت انسان در فرآیند را کاهش خواهد داد، احتمال وقوع خطاهای انسانی نیز به حداقل خواهد رسید. بدین ترتیب کالاهای تولید شده با استفاده از عملکرد تجهیزات اتوماسیون و بازدید دقیق و کنترل آن‌ها از مرحله طراحی تا ساخت دارای کیفیت بسیار بهتری نسبت به قبل خواهند بود.

افزایش امنیت 

اتوماسیون صنعتی با جایگزین کردن ماشین‌های صنعتی با انسان‌ها از حضور انسان در محیط‌های خطرناک جلوگیری کرده و بدین ترتیب امنیت محیط کار را بالا خواهد برد .

سطوح مختلف سیستم های اتوماسیون
اتوماسیون صنعتی با plc

سطح اطلاعات   (Information Level) 

این بخش، مهم‌ترین بخش اتوماسیون صنعتی است که کل سیستم اتوماسیون را تحت کنترل قرار می‌گیرد. وظیفه این قسمت برنامه‌ریزی تولید، تحلیل بازار و مصرف‌کنندگان، سفارشات و فروش و … است. همچنین شبکه‌های ارتباطی اتوماسیون از بخش‌های مهم و جدایی ناپذیر این سیستم است که ارتباط بین تمام سطوح از این طریق برقرار می‌شود.


سطح نظارت و کنترل تولید (Supervising and Production Control Level)

در این قسمت دستگاه‌های اتوماتیک و سیستم‌های مانیتورینگ، عمل کنترل را تسهیل کرده و فرآیندها را در قالبی که برای انسان قابل تشخیص باشد، نمایش می‌دهند که این کار توسط HMI صورت می‌پذیرد. از طریق HMI پارامترهای مختلف، آرشیو اطلاعات، روشن و خاموش کردن دستگاه‌ها قابل مشاهده و کنترل است.


سطح کنترل   (Control Level) 
این بخش شامل دستگاه‌های اتوماسیون مختلف از جمله ماشین‌های CNC ،  PLCها و … است که اطلاعات را از حسگرها گرفته و پردازش می‌کند. کنترلرهای اتوماتیک با توجه به این اطلاعات دریافتی، عملگرها را برای انجام فعالیت مورد نیاز، راه انداخته و فرمان لازم را به آن‌ها خواهند داد.


سطح میدانی یا پایه  (Field Level)
این قسمت پایین‌ترین سطح از یک سیستم اتوماسیون است که شامل تجهیزات میدانی از جمله سنسورها و عملگرها است. وظیفه اصلی این بخش از سیستم، انتقال اطلاعات فرآیندها و ماشین‌ها به سطح بالاتر برای مانیتور کردن و تحلیل اطلاعات است.
سنسورها داده‌های واقعی و مبتنی بر زمان همانند دما، فشار، جریان، سطح و ….. را به سیگنال الکتریکی تبدیل می‌کنند. اطلاعات دریافتی توسط سنسور برای تحلیل و انجام دستورهای لازم به قسمت بالادست منتقل خواهد شد.


طراحی و اجرای سیستم های اتوماسیون صنعتی و ساختمان
09125280703  مهندس سلمانی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic