سیستم کنترل هواساز و تهویه مطبوع

سیستم کنترل هوشمند هواساز و تاسیسات تهویه مطبوع این امکان را به بهره برداران و صاحبان ساختمان می دهد تا تاسیسات تهویه مطبوع ساختمان را در فصول مختلف سال و ساعات مختلف شبانه روز بصورت اتوماتیک بدون نیاز به حضور اپراتور و نیروی انسانی کنترل نمایند. شرایط کارکرد هواساز بر اساس سناریوهای از پیش تعریف شده متناسب با دما و شرایط محیطی در ساختمان تنظیم می گردد و بدون نیاز به سرکشی و نظارت می تواند در تمامی لحظه ها هوای مطبوع مورد نظر را در کلیه فضاهای ساختمان تامین کند.

کنترل هوشمند هواسازها در ساختمان علاوه بر اینکه با کاهش خطای نیروی انسانی، دقت و سرعت تنظیم شرایط محیطی مطلوب را افزایش می دهد، با کنترل ساعات کارکرد دستگاه بر اساس نیاز واقعی موجب می گردد تا عمر سیستم هواساز و تجهیزات و متعلقات آن افزایش پیدا کند.

سیستم های هوشمند می‌توانند داده های محیط را جمع‌آوری و ثبت کنند و بر این اساس هزینه‌های مصرف انرژی را کاهش دهند. سنسورهای هوشمند زیادی در داخل هر سیستم HVAC وجود دارد که داده‌های دما، رطوبت، حرکت و مصرف انرژی را از محیط جمع آوری می‌نمایند. بر این اساس می توانید، مطابق با نیاز هر قسمت از خانه، تنظیمات مختلفی روی پروفایلهای کنترل HVAC داشته‌باشید.

اتوماسیون هواساز


از جمله مزایای استفاده از سیستم کنترل هوشمند هواساز  :

کنترل اتوماتیک هواساز در ساعات مختلف شبانه روز

عدم نیاز به  کار دائمی  تاسیسات در ساختمان

کنترل شرایط محیطی (دما، رطوبت، آلاینده ها و )

کنترل هوشمند هوای تازه و هوای بازگشتی به تناسب حضور افراد در ساختمان به منظور صرفه جویی در مصرف انرژی

کنترل آلاینده های سیال درهوا با اندازه گیری لحظه ای گازهای موجود در هوا

صرفه جویی در مصرف انرژی گرمایشی/سرمایشی و هزینه های قبوض انرژی ساختمان

بهینه سازی کارکرد و افزایش عمر تجهیزات هواساز با کنترل هوشمند سیستم

قابلیت تطبیق شرایط کاری هواساز بصورت هوشمند با تغییر فصل و دمای بیرونی ساختمان

قابلیت های فنی سیستم کنترل هوشمند هواساز :

کنترل فن ها، شیرهای کویل سرد و گرم، دمپرها، Heat Recovery، رطوبت زن، خشک کن، هیتر برقی، پمپ ها و سایز تجهیزات درونی هواسازها

امکان کنترل فن های تک دور و دور متغیر

قابلیت کنترل هواساز بر اساس برنامه زمانبندی روزانه، هفتگی، سالیانه و حتی چندین برنامه زمانی در یک روز

دارای وب سرور داخلی و HMI گرافیکی سه بعدی جهت کنترل هواساز، تنظیم Set Point و مشاهده و مدیریت آلارم ها

دارای نرم افزار مانیتورینگ با کاربری بسیار ساده و درعین حال با قابلیت های مدیریتی بسیار قوی

امکان کنترل هواساز از طریق صفحه نمایش، وب سرور داخلی و نرم افزار

امکان مانیتورینگ لحظه ای وضعیت فن (تسمه و موتور)، فیلتر، سیستم ضد یخ زدگی، سنسور دود، دمپرها، کارکرد دستی و اتوماتیک

قابلیت کنترل دستی کلیه قسمت های هواساز و کلیه PID های کنترلی

قابلیت کنترل و اندازه گیری CO2 و سایر آلاینده ها

قابلیت پشتیبانی از مود راه اندازی در زمستان و تابستان

قابلیت تنظیم بر روی مود کاری Economy / Comfort / Normal

 

 

 

وظایف تجهیزات کنترلی که توسط BMS در هواساز انجام می شود :

سیستم کنترل هوارسان

1.کنترل دمای خروجی هواساز

در هواساز های فاقد سیستم کنترلی دمای خروجی از هوا ساز به هیچ عنوان کنترل نمی شود که این امر موجب افزایش شدید مصرف انرژی می گردد. در سیستم های کنترلی هواساز زیمنس با نصب یک سنسور در محل خروج هوا ساز و اتصال آن به کنترلر، دمای خروجی سنجیده می شود و کنترلر با توجه به دمای هوای تعیین شده شیرآلات هواساز را به نسبت های خاص خود باز یا بسته می کند.

هر یک درجه اختلاف در میزان دمای خروجی از هواساز می تواند مصرف انرژی را 5% تا 8% افزایش دهد. به طور مثال در صورتی که دمای خروجی از هواساز بر روی 20 درجه تنظیم گردد و هوا ساز به علت مناسب بودن هوای بیرون و یا کاهش بار ساختمان (کاهش عبور و مرور) و .... به دمای 19 یا 18 درجه برسد این دمای خروجی تاثیر بسزایی در مصرف انرژی خواهد داشت.

قابلیت برنامه ریزی هواساز ها

توسط برنامه کنترلر، روشن شدن هواساز در صبح محاسبه می شود ، کنترلر های قابل برنامه ریزی برای خاموش کردن هواسازها در ساعات تعطیلی مجموعه ها (ادارات ورزشگاه ها و...)می باشند. در این ساعات کنترلر دمپر های هوارسان ها و همچنین مسیر جریان به سمت کویل های هواساز را بسته تا هم از ورود هوای بیرون در مدت زمان خاموشی هواساز به مجموعه جلوگیری کند و همچنین با بستن اب ورودی به کویل در مصرف انرژی در مدت زمان خاموشی صرفه جویی نماید.

تنظیم CO2

در کانال برگشت، سنسور  اندازه گیری CO2 وجود دارد، با توجه به میزان CO2 موجود در هوا برگشت و مقایسه آن با مقدار تنظیمی  نقطه تعیین برای داخل ساختمان، دمپر هوای تازه شروع به کار مینماید بطوریکه بتدریج بتواند با ورود هوای تازه میزان CO2  را در حد قابل قبولی نگه دارد.

سنسور های اختلاف فشار (DPS)

فن های رفت و برگشت به دتکتور های اختلاف فشار مجهز شده اند. پس از فرمان روشن شدن به فن ها و پس از اندکی تاخیر جهت رسیدن دور موتور به حد نامی، سوییچ های اختلاف فشار توسط BMS بررسی میشود و چنانچه این سوییچ ها عمل نکرده باشد، به معنی عدم کارکرد فن می باشد. بنابراین بلافاصله به فن ها دستور خاموش داده و با ثبت گزارش و فرستادن آلارم اپراتورها را برای تعمیر آن آگاه می سازد. آلارم تعویض فیلتر نیز توسط DPS انجام می شود.

 

ترموستات یخ زدگی

این ترموستات در مسیر هوای مخلوط قرار دارد و در صبح زمستان و در زمان استارت هواساز چنانچه دمای هوای مخلوط به کمتر از میزان نقطه تعیین این ترموستات برسد و امکان یخ زدگی کویل گرم وجود داشته باشد بلافاصله فرمان بسته شدن دمپر های هوای تازه و باز شدن کامل شیر گرم و به دنبال آن خاموش شدن فن برگشت صادر می شود.

 

اتصال به سنسور هوای بیرون

کنترلر های دارای قابلیت اتصال به سنسور هوای بیرون که با توجه به دمای هوای بیرون دمای آسایش را تنظیم می کنند.

اتصال به شبکه اتوماسیون ساختمان BMS

کنترلر ها با شبکه شدن به یکدیگر باعث ایجاد سهولت در کنترل تمامی هوا ساز های یک مجموعه می گردند، و امکان کنترل یکپارچه هواساز ها را فراهم می نمایند.

 پارس کنترل تجهیز طراح و مجری قویترین و دقیقترین سیستم های کنترل ساختمان (bms) و هوارسانها با مهندسین مجرب و با سابقه طولانی در بزرگترین پروژه های ساختمانی کشور

 

جهت مشاوره و اجرا تماس بگیرید :

مهندس سلمانی  09125280703

 https://parscontroltajhiz.ir


اتوماسیون هوارسان - سیستم کنترل هواساز-مجری ساختمان هوشمند -ساختمان هوشمند- مجری-مجری سیستم bms -طراح سیستم های هوشمند -تابلو کنترل هوشمند -تابلو کنترل هواساز- مجری اتوماسیونشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic