اتوماسیون سیستم موتورخانه 
اتوماسیون موتورخانه

کنترل عملیات حرارتی کوره ها و بویلر هابا plc

دیگ بخار دستگاهیست که برای تولید بخار از آن استفاده می‌شود. این بخار می‌تواند برای چرخاندن توربین یا گرم کردن برخی کوره‌ها استفاده شود. در دیگهای بخاری که در نیروگاهها کار میکنند به دلیل نیاز به فشار بالاتر بخار به صورت سوپرهیت (مافوق گرم) است. آب در این دیگهای‌بخار از لوله هایی که در میان شعله های مشعل محصور شده‌اند عبور می‌کند اما در دیگهای بخار کوچکتر بخار به صورت اشباع خواهد بود و در این مشعل‌ها شعله در داخل لوله و آب در اطراف لوله قرار دارد.
یک دیگ بخار از قسمت‌های مختلفی تشکیل شده که توضیح مختصری در مورد آنها خواهید دید:
۱٫ مشعلهای دوگانه سوز
۲٫ شیشه آب نما: سطح آب داخل دیگ را نشان می‌دهد
۳٫ مانومتر: فشار دیگ را نشان می‌دهد
۴٫ تابلو و تجهیزات برقی
۵٫ هشدار دهنده : در صورت بالا رفتن فشار داخل دیگ هنگامی که قسمتی به درستی کار نکند
۶٫ پمپ : در این دیگها از پمپ با دبی بالا و هد متوسط از نوع حلزونی طبقاتی استفاده می‌کنند که دارای یک الکترو موتور به عنوان محرک است..
۷٫ دودکش : برای خروج گازهای سوخته شده در فرایند احتراق
۸٫ زیر آب زن : خروجی از ته دیگ برای خروج رسوبات ته‌نشین شده در ته دیگ
۹٫ سنسور حرارتی: از آنجایی که بخار تولیدی در حالت اشباع است و دما و فشار همواره متناسبند به‌جای استفاده از فشارسنج که در فشارهای بالا مشکل است از سنسورهای حرارتی استفاده میکنند با استفاده از این اصل که هر دما فشار معینی را نشان می‌دهد.
۱۰٫ سوپاپ اطمینان : اگر در موارد نادر تمام ایستگاههای ایمنی و همچنین هشدار دهنده‌ها به علت نقص درست کار نکنند در صورت تجاوز فشار از محدوده قانونی خود سوپاپ باز شده و فشار را با خارج کردن قسمتی از بخار داخل دیگ کاهش می‌دهد.
انواع مختلف بویلر(Boiler) ( دیگ بخار ) در صنایع مورد استفاده قرار می گیرند كه بیشتر آنها دارای ساختمان و طراحی اصلی یكسان می باشند و طراحی دیگ های بخار در صنعت بسته به نیاز فنی و الزامات و استانداردهای مورد نیاز به نحوی انجام می گیرد كه بهترین كارآیی و راندمان را داشته باشد .

البته لازم به ذكر است كه در برخی از بویلر های بخار از جمله بویلرهای نیروگاهی ساختار فنی كمی متفاوت می باشد و پوسته فقط در قسمت های مشخصی مانند درام ها وجود دارد و همچنین بویلرهای دیگر مانند بویلرهای (فولادی - آب گرم ) و ( دیگ روغن داغ ) نیز از ساختار ویژه ای برخوردار می باشند.

در اكثر بویلر های گرمایشی سوخت توسط تجهیزات احتراقی دستگاه در محفظه احتراق یا كوره دیگ سوزانده می شود و گرمای حاصل به نحوی به قسمت جذب كننده منتقل می گردد و این به عنوان یك سیكل دائمی در داخل بویلر تا زمان خاموشی ادامه می یابد.

در اكثر موارد دیگ های بخار بیشتر با حرارت و آتش مستقیم سر و كار دارند ولیكن در برخی موارد مانند بویلرهای بازیافت حرارتی (هیت ریكاوری بویلرها) ، دستگاه بویلر به نحوی طراحی می شود كه قادر باشد حرارت خروجی یك دستگاه پر انرژی مانند توربین های گازی را مصرف نماید و اصطلاحاً بازیافت حرارتی داشته باشیم .

یك دستگاه بویلر اصولاً علاوه بر اینكه دارای ساختمان مكانیكی مشخص می باشد ، برای كاركرد مداوم و اتومات نیازمند وجود تجهیزات كنترلی و مدار فرمان نیز می باشد .

تابلو کنترل چیلر


کنترل چیلر های جذبی و تراكمی با PLC  :

 در فصل های گرم سال تامین سرمایش هر مجتمع مسكونی، تجاری، صنعتی و خدماتی از نیازهای ضروری است و دستگاهای گوناگونی جهت این امرساخته شده و بكار می روند یكی از این نمونه تجهیزات، چیلر می باشد كه كاربرد فراوانی دارد و به طور كلی به دو دسته تراكمی و جذبی تقسیم بندی می شوند. چیلرهای تراكمی:در این نوع خنك كننده كمپرسور انرژی خود را از الكترو موتور دریافت می داردو گاز را متراكم می كند. گاز فشرده شده در كندانسور به كمك آب یا هوای محیط خنك شده و به مایع تبدیل می شود این مایع تحت فشار بعد از گذشتن از شیر انبساط یا لوله موئین وارد خنك كننده (Evaporator) می گردد كه در فشار كمتری قرار دارد و باعث تبخیر مایع می شود و مایع سرد كننده حرارت نهان تبخیر خود را از محیط خنك كننده می گیرد و باعث سرد شدن موادی می شود كه با خنك كننده در تماس هستند. گاز ناشی از تبخیر، به كمپرسور منتقل شده و همچنین چرخه تكرار می شود.   چیلرهای جذبی:در این نوع خنك كننده، به جای كمپرسور از جذب كننده(Absorber)  و مولد حرارتی (Generator) استفاده می گردد. یكی از پركاربردترین خنك كننده های این نوع ، سیستم لیتیوم برماید است. در این سیستم، بخار آب در جذب كننده توسط لیتیوم برماید غلیظ جذب شده و آب در مولد حرارتی بر اثر حرارت تبخیر می شود.این بخار آب، در كندانسور كه فشار آن حدود 1/0 اتمسفر است، به آب مایع تبدیل شده و سپس در خنك كننده كه فشار آن حدود 01/0  اتمسفر است، دوباره به بخار تبدیل می گردد وآب گرمای نهان خود را برای تبخیر، از محیط خنك كننده و یا كوئل آب می گیرد. بخار آب ایجاد شده در خنك كننده به جذب كننده هدایت شده و جذب لیتیوم برماید غلیذ می شود و دوباره به مولد حرارتی می رود . این چرخه تكرار می شود.بدلیل مصرف بالای برق توسط چیلرهای تراكمی امروزه چیلرهای جذبی از استقبال خوبی برخوردار شده اند.در این نوع چیلر بجای انرژی الكتریكی از انرژی حرارتی كه از سوختن سوخت فسیلی ایجاد می شود برای تولید سرما استفاده می گردد و دارای قطعات متحرك كمتری نسبت به انواع كمپرسوری هستند و هزینه های مربوط به تعمیرات آنها كمتر از نوع چیلر تراكمی است.چیلرهای جذبی به دو گروه تك اثره (Single effect) و دو اثره (Double effect) طبقه بندی می شوند.چیلرهای تك اثره با تغذیه بخار، تك اثره با تغذیه آب داغ ( دمای بالای C 100) و تك اثره با تغذیه آب گرم ( دمای زیر C100) تقسیم می شوند كه سیكل كاری آنها مشابه بوده و همگی دارای حداقل یك مولد حرارتی می باشند.چیلرهای دو اثره به دو دسته دو اثره با تغذیه بخار و دو اثره با شعله مستقیم طبقه بندی می شوند. این چیلرها، نسل جدید چیلرهای جذبی تك اثره است.در چیلرهای جذبی دواثره برخلاف چیلرهای جذبی تك اثره كه یك مولد حرارتی وجود دارد دارای دو مولد حرارتی می باشد كه یكی مولد حرارتی دما بالا و دیگری مولد حرارتی دما پایین می باشد كه این امر باعث كاهش بسیار چشمگیر مقدار مصرف سوخت شده و ضریب عملكرد (cop) دستگاه را تا دو برابر افزایش می دهد.مهمترین شرط برای بكارگیری چیلر جذبی با تغذیه بخار وجود تاسیسات تامین كننده بخار با فشار حداقل یك اتمسفر می باشد.همچنین بدلیل كم شدن تجهیزات، هزینه تعمیرات و نگهداری كاهش خواهد یافت. از دیگر قابلیت های چیلر شعله مستقیم تولید آب گرم می باشد ولی بدلیل پایین بودن دمای آب گرم خروجی كه حداكثر دمای آن  60سانتی گراد می باشد و استهلاك دستگاه، در بیشتر مواقع از این امكان استفاده نمی گردد.


منبع:

www.vahedcontrol.blogfa.com
اتوماسیون و ساخت تابلو کنترل (PLC) چیلرها با قابلیت گزارش گیری و کنترل از طریق وب پذیرفته میشود.


                                                   نمونه سیستم کنترل پاستور

                                           

[http://www.aparat.com/v/O9hLw]

  طراحی و ساخت تابلوهای کنترل و برق
انجام پروژه های اتوماسیون صنعتی و برق صنعتی
طراحی سیستم های كنترل هوشمند plc و کنترل آن از راه دور
ساخت تابلوهای کنترلی برای ماشین آلات مختلف
اتوماسیون دستگاه ها با
plc

کنترل دستگاه ها و خطوط تولید از راه دور توسط موبایل کاربر یا اینترنتشماره های تماس :

                     

مهندس سلمانی  :    09125280703  

 https://parscontroltajhiz.ir


اتوماسیون چیلر ، اتوماسیون بویلر ، هوشمند سازی چیلر ، کنترل چیلر ، سیستم اتوماسیون بویلر ، تابلو کنترل چیلر ، کنترل سیستم بویلر ، تابلو برق چیلر ،plc چیلر ، هوشمند سازی چیلر ، سیستم کنترل برای چیلر ، کنترل بویلر با  plc ، کنترل دیگ بخار ، تابلو کنترل دیگ بخار با plc ، چیلر، سازنده تابلو کنترل برای چیلر ، plc ، اتوماسیون دستگاه با plc ، اتوماسیون جک ، اتوماسیون خط رنگ با  plc ، اتوماسیون موتورخانه ، اتوماسیون دستگاه با  plc
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات